Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe UH-60M Black Hawk bliżej Brazylii

Fot. Siły Powietrzne Brazylii

24 maja amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu brazylijskiego zapytania ofertowego w sprawie możliwości zakupu partii wielozadaniowych śmigłowców transportowych Lockheed Martin UH-60M Black Hawk.

Powyższy projekt nie jest zaskoczeniem, gdyż już w drugiej połowie ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Brazylii poinformowało o toczących się rozmowach ze stroną amerykańską. Celem programu jest zastąpienie dwunastu starszych śmigłowców eksploatowanych w Brazylii (czterech UH-60L Black Hawk oraz ośmiu Airbus AS532 Cougar).

Jak wskazuje upubliczniona dokumentacja, Brazylia jest zainteresowana zakupem dwunastu fabrycznie nowych UH-60M Black Hawk wraz z pakietem dodatkowym, który obejmuje m.in. 10 zapasowych silników T700-GE-701D, 4 zapasowe moduły nawigacji EAGLE-M, radiostacje AN/ARC-231A, wielolufowe karabiny maszynowe M134, dodatkowe zbiorniki paliwa, urządzenia naziemnej obsługi technicznej, usługi wsparcia szkolno-logistycznego. Całość została wyceniona na maksymalną kwotę 950 mln USD.

Pierwsze UH-60L Black Hawk (cztery) trafiły do Brazylii (lotnictwo wojsk lądowych) w 1997 roku. Ich zakup był związany z potrzebami działań międzynarodowych na obszarze Ameryki Środkowej oraz Południowej. Kolejnych sześć trafiło do tego kraju w 2008 roku – zostały skonfigurowane do roli CSAR i wsparcia sił specjalnych. Cztery kolejne dostarczono w 2011 roku także w powyższej konfiguracji – dziesiątka nowszych UH-60L jest eksploatowana w Siłach Powietrznych.

Jak wskazuje Departament Stanu, sprzedaż UH-60M Black Hawk umożliwi zacieśnienie współpracy wojskowej pomiędzy państwami. Należy także pamiętać, że rodzina śmigłowców S-70 jest popularna w Brazylii – poza czternastoma UH-60L lotnictwo morskie eksploatuje także sześć wielozadaniowych śmigłowców pokładowych SH-60B Seahawk. Nie można wykluczyć, że w niedalekiej przyszłości także w tym przypadku zapoczątkowany zostanie proces wymiany na MH-60R.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc