Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

WAT i WITU wzmacniają współpracę

Fot.: WAT.

1 sierpnia 2022 r. Rektor-Komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Dyrektor WITU płk dr inż. Paweł Sweklej podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną i Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia.

Zawarta umowa wzmacnia dotychczasową współpracę i otwiera nowe możliwości do realizacji projektów dotyczących sprzętu uzbrojenia, środków bojowych oraz systemów i urządzeń wspomagających procesy badań i szkolenia.

„Współpraca z Wojskową Akademią Techniczną trwa od dziesięcioleci, w szczególności w ramach działalności naukowo-badawczej. Współpracujemy w tematach dotyczących balistyki, uzbrojenia czy wyposażenia indywidualnego żołnierza. Często wymieniamy się doświadczeniami w ramach badań testowych, które realizujemy dla przemysłu. Chętnie organizujemy praktyki dla studentów WAT, które są formą pozyskania bardzo dobrych pracowników. Intensywny rozwój polskiej armii determinuje realizację zadań związanych z uzbrojeniem w znacznie większym wymiarze, dlatego nasza współpraca z WAT na pewno będzie jeszcze bardziej intensywna” – podkreślił płk dr inż. Paweł Sweklej.

Zgodnie z zapisami porozumienia współpraca pomiędzy uczelnią a instytutem będzie dotyczyć inicjowania i prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych oraz komercjalizacji i transferu opracowanych wyników do gospodarki, doradztwa naukowo-badawczego, konsultacji techniczno-technologicznych i ekspertyz, kształcenia studentów i doktorantów, organizowania szkoleń, kursów i konferencji naukowych oraz staży i praktyk.

We współpracę z WITU najbardziej zaangażowany jest Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT. Obie instytucje od kilkunastu lat wspólnie organizują Międzynarodową Konferencję Uzbrojeniową – największe takie wydarzenie w kraju i jedno z większych w Europie. Bieżąca współpraca skupia się na rozwoju i badaniach nowych wzorów amunicji do najnowszego polskiego sprzętu artyleryjskiego oraz opracowywaniu tabel strzelniczych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “WAT i WITU wzmacniają współpracę”

  1. Tak trzymać i jeszcze więcej współpracować w szerokim gronie wielu polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych dla dobra ojczyzny.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc