Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

W oczekiwaniu na Borsuka

Fot. Andrzej Kiński

6 lutego na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację Andrzeja Tomasza Zapałowskiego w sprawie kondycji finansowej oraz przyszłości Huty Stalowa Wola oraz produkcji bojowego wozu piechoty Borsuk.

Powyższa interpelacja trafiła do Ministerstwa Obrony Narodowej na początku stycznia. W odpowiedzi wiceminister obrony Paweł Bejda odpowiedział, uprzejmie informuję, że aktualnie trwają badania kwalifikacyjne bojowego wozu piechoty BORSUK. Następnie, po pozytywnym zakończeniu badań, jest zaplanowane zawarcie umowy wykonawczej.

Przypomnijmy, umowa ramowa dotycząca produkcji i dostaw niemal 1400 bojowych wozów piechoty Borsuk i pojazdów specjalistycznych na bazie uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej dla Sił Zbrojnych RP została podpisana 28 lutego 2023 roku. Wówczas nie wskazano o terminach dostaw. Docelowo ma zastąpić obecnie używane w Wojsku Polskim, całkowicie przestarzałe bojowe wozy piechoty BWP-1 oraz inne pojazdy wywodzące się z ZSRS. Dotychczas Huta Stalowa Wola S.A. uzyskała zamówienia i wyprodukowała sześć egzemplarzy.

Co ciekawe, 7 lutego na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono kolejną interpelację dotyczącą programu Borsuk, tym razem autorstwa Mariusza Błaszczaka (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość). Czytamy w niej, podczas 4. posiedzenia Sejmu w dniu 26 stycznia 2024 r. Paweł Bejda, sekretarz stanu w MON, odpowiadając na pytanie w sprawie bieżącej stwierdził, iż: „Były już minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na dostawę 700 ciężkich gąsienicowych wozów bojowych piechoty. Jest to kluczowe zadanie, mające bezpośredni wpływ na wzmocnienie potencjału bojowego Wojsk Lądowych. Problem w tym, że w umowie tej zaplanowano dostawę pojazdów za 2 lata, gdy pancernym gigantom zajmowało to ponad 10 lat. Jeszcze jako poseł i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej w swojej interpelacji wskazywałem na nierealność tego zadania“. Na początku 2023 roku, pełniąc urząd ministra obrony narodowej, zatwierdziłem umowę ramową na zakup 1400 bojowych wozów piechoty Borsuk produkcji konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola SA. W ramach umowy wynegocjowanej przy ścisłej współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym dostawy BWP Borsuk miały rozpocząć się jeszcze w 2024 r.

Mając powyższe na uwadze, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy słowa pana ministra Bejdy należy odczytywać jako zapowiedź zmiany terminu dostaw BWP Borsuk?
  2. Kiedy zostanie podpisana umowa wykonawcza na dostawy BWP Borsuk?
  3. Jakie terminy dostaw BWP Borsuk zostaną ujęte w umowie wykonawczej?
  4. Czy w umowie wykonawczej na dostawy BWP Borsuk zostanie utrzymana liczba 1400 bojowych wozów piechoty Borsuk oraz wozów specjalistycznych opartych na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej?

Z całą pewnością kluczem do zawarcia umów wykonawczych jest zakończenie (z wynikiem pozytywnych) badan kwalifikacyjnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “W oczekiwaniu na Borsuka”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc