Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Używane Bell AH-1Z Viper trafią do Słowacji?

Fot. Łukasz Pacholski

6 lipca Ministerstwo Obrony Republiki Słowacji poinformowało o przesłaniu do administracji federalnej Stanów Zjednoczonych zapytania ofertowego (Letter of Request) w sprawie możliwości zakupu dwunastu śmigłowców bojowych Bell AH-1Z Viper.

Powyższa decyzja to wynik amerykańskiej propozycji z marca bieżącego roku, kiedy administracja amerykańska przesłała do Bratysławy propozycję promocyjnej sprzedaży dwunastu AH-1Z Viper, które miałyby kosztować Słowaków około 340 mln USD. Tak atrakcyjna cena (30% wartości) wynikała z faktu rozliczenia przez Waszyngton słowackiej pomocy wojskowej dla Ukrainy (m.in. samoloty myśliwskie MiG-29 oraz zestawy obrony przeciwlotniczej). Jak widać, propozycja amerykańska spotkała się z pozytywnym odzewem i skierowaniem oficjalnego Letter of Request.

Co ciekawe słowacki resort obrony jako wskazał, że amerykańska propozycja obejmuje używane śmigłowce, które przed dostawą zostałyby dostosowane zgodnie z wymaganiami nowych użytkowników. Wraz z maszynami Słowacy są zainteresowani zakupem m.in. uzbrojenia (w tym pocisków AGM-114 Hellfire) oraz innych akcesoriów. Obecnie sprawa trafiła do władz amerykańskich, które najprawdopodobniej w ciągu najbliższych tygodni ogłoszą swoją decyzję.

Informacje o zaproponowaniu Słowacji używanych śmigłowców oznaczają, że los linii montażu ostatecznego AH-1Z Viper w Amarillo wydaje się przesądzony. Obecnie prace prowadzone są wyłącznie przy niewielkiej liczbie egzemplarzy przeznaczonych dla Republiki Czeskiej. Ciągle też brak oficjalnego potwierdzenia ze strony amerykańskiej odnośnie sprzedaży dwunastu AH-1Z Viper do Nigerii. Odkupienie przez Słowację partii maszyn z amerykańskich nadwyżek (wycofane przez USMC bądź pochodzące z partii wyprodukowanej dla Pakistanu) byłoby okazją do odbudowy potencjału utraconego w 2011 roku, kiedy Słowacy wycofali z linii nieliczne Mil M-24.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc