Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy czeski Bell AH-1Z Viper przekazany przez producenta

Fot. US Navy

3 kwietnia w zakładach Bell Textron w Amarillo w Teksasie odbyła się uroczystość formalnego przekazania przez producenta pierwszego egzemplarza śmigłowca bojowego AH-1Z Viper, którego docelowym odbiorcą będzie Republika Czeska.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Republiki Czeskiej (wiceminister obrony oraz dowódca Sił Powietrznych). Formalnym odbiorcą wyprodukowanego śmigłowca jest Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, który pośredniczy w transakcji w ramach procedury FMS. Zgodnie z deklaracjami, dostawa maszyny do Republiki Czeskiej jest zaplanowana w najbliższych tygodniach. Łącznie Czesi zamówili, poprzez procedurę FMS, cztery śmigłowce AH-1Z Viper oraz osiem wielozadaniowych UH-1Y Venom. Dodatkowo rząd Stanów Zjednoczonych, poprzez procedurę EDA, przekaże kolejnych sześć AH-1Z oraz dwa UH-1Y z nadwyżek sprzętowych US Marine Corps – będzie to stanowić rozliczenie za sprzęt przekazany przez Czechów na Ukrainę.

Wybór śmigłowców Bell Textron pozwoli na częściowe przezbrojenie czeskiego lotnictwa wojskowego. Maszyny mają zastąpić obecnie eksploatowane Mil Mi-24/35.

Obecnie realizacja kontraktu z Republiką Czeską, to jedyne zadanie linii montażowej śmigłowców H-1 w Amarillo. Bell dostarczył już bowiem wszystkie maszyny dla Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz Bahrajnu. Być może wkrótce dojdzie do zawarcia umowy ze Słowacją, która w ramach rozliczenia za dostawę trzynastu samolotów MiG-29 Ukrainie otrzymała propozycję promocyjnego zakupu partii AH-1Z Viper na własne potrzeby. Dodatkowo, nadal brak oficjalnej informacji odnośnie potencjalnej sprzedaży wiropłatów tego typu do Nigerii.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc