Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

US Army pracuje nad „cichymi” wielowirnikowymi bezzałogowcami

US Army bada wpływ wielkości, liczby i ustawienia wirników pionowzlotu na generowany przezeń szum. Fot. US Army.

24 listopada amerykańskie Dowództwo Rozwoju Zdolności Operacyjnych (Combat Capabilities Development Command, DEVCOM) poinformowało o prowadzeniu badań nad właściwościami akustycznymi bezzałogowców w układzie wielowirnikowego pionowzlotu.


Prace realizowane są przez Laboratorium Badawcze Wojsk Lądowych (Army Research Laboratory, podlega DEVCOM) we współpracy z firmą Uber i Uniwersytetem Stanu Teksas. Prace ukierunkowane są na zbadanie wpływu liczby i rozmiaru wirników na poziom hałasu generowany przez maszynę – zauważono bowiem, że duża liczba mniejszych wirników generuje innego rodzaju szum, niż znacznie łopaty większych wirników pojedynczych, np. klasycznych śmigłowców.


Naukowcy skupili się na badaniu hałasu generowanego przez łopaty wirnika na skutek przepływu powietrza, ale też oddziaływania siły nośnej i oporu powietrza na sam wirnik. Jest to tzw. szum tonalny. Tymczasem małe wirniki np. czterowirnikowców generują więcej tzw. szumów szerokopasmowych, co potwierdzono eksperymentalnie.  Badania pozwolą na opracowanie dokładniejszym modeli teoretycznych, które posłużą w przyszłości do przewidywania poziomu szumów generowanych przez wirnik nośny wiropłatu.


Podczas wspomnianych eksperymentów amerykańscy naukowcy dowiedli, że większa liczba mniejszych wirników (nawet ustawionych współosiowo) pozwala na redukcję poziomu hałasu, a ponadto ich praca jest bardziej wydajna w stosunku do standardowego pojedynczego wirnika nośnego. Najlepsze efekty osiągnięto przy ustawieniu wirników w różnych płaszczyznach, jak np. w wypadku śmigłowca K-MAX. Badania będą kontynuowane w kierunku badania wpływu różnicy w rozstawie osi wirników na generowany szum. W przyszłości wyniki prac zostaną wykorzystane podczas projektowania pionowzlotów, choć wydaje się, że głównie bezzałogowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc