Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na nowe śmigłowce Bell 407GXi

Policja zamówiła cztery kolejne śmigłowce Bell 407GXi. Fot. Policja

17 lutego Komenda Główna Policji poinformowała o podpisaniu umowy ze spółką JB Investments Sp. z o.o. w sprawie zakupu i dostawy czterech wielozadaniowych śmigłowców patrolowo-obserwacyjnych Bell 407GXi przeznaczonych dla Zarządu Lotnictwa Policji.

Na podpisanie umowy oczekiwano od 3 stycznia bieżącego roku, kiedy Komenda Główna Policji poinformowała o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego w tej sprawie. Oferta JB Investments Sp. z o.o., będąca przedstawicielem Bell Textron, była jedyną w postępowaniu. Zgodnie z dostępnymi informacjami, oferta ma wartość 176,7 mln PLN brutto, z czego większość pochodzi z funduszy Unii Europejskiej w ramach projektu „Bezpieczniej na drogach – lotniczy nadzór nad ruchem drogowym”, realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Obecnie w linii znajdują się trzy Belle 407GXi, które trafiły do Policji na mocy kontraktu zawartego w lutym 2019 roku – ich dostawy zrealizowano w okresie grudzień 2019-październik 2020. Jednym z celów nowego zakupu była m.in. chęć rozbudowy potencjału oraz unifikacji floty, co z kolei ma przełożyć się na ograniczenie kosztów eksploatacji i ułatwienie logistyki. Jak podkreśla Policja oraz Bell, współpraca obu stron ma już prawie 20 lat – poza 407GXi w strukturach lotnictwa tej formacji eksploatowane są bowiem starsze Bell 206 oraz pojedynczy Bell 412 (przekazany przez Ministerstwo Obrony Narodowej).

Poza śmigłowcami Bell, w strukturach Lotnictwa Policji znajdują się także dwa Mil Mi-8, dwa WSK PZL Świdnik W-3 Sokół oraz trzy Lockheed Martin S-70i Black Hawk. Poza czterema nowymi Bellami 407GXi Policja zamówiła w ostatnich tygodniach dwa dodatkowe S-70i Black Hawk. Całość ma pozwolić na ujednolicenie parku sprzętowego – docelowo ma on składać się z maksymalnie trzech typów wiropłatów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Umowa na nowe śmigłowce Bell 407GXi”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc