Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukraina wciąż dysponuje ponad 600 sprawnymi czołgami T-64

Ukraina ponoć wciąż zachowała ponad 600 sprawnych czołgów T-64, nie licząc wozów innych typów. Fot. 1. Brygada Pancerna SZU.

30 lipca na ukraińskim portalu Defense Express opublikowana została informacja o tym, że Siły Zbrojne Ukrainy podobno wciąż dysponują ponad 600 sprawnymi czołgami T-64.


Źródłem informacji jest wywiad przeprowadzony z ukraińskim ekspertem wojskowym, ppłk. rez. Mykołą Salamachą. Według niego, wojna może potrwać jeszcze 6‒12 miesięcy i trudno przewidzieć, jaka w związku z tym będzie przyszłość ukraińskiej broni pancernej. Zależeć to będzie m.in. od tego, ile czołgów T-64 ‒ przed wojną podstawowych wozów tej klasy Sił Zbrojnych Ukrainy ‒ pozostanie sprawnych lub przynajmniej zdatnych do remontu. Salamacha ocenia, że prawdopodobnie nie będzie ich wiele. Obecnie ma ich być ponad 600 w różnych wersjach, lecz z czasem wozy te będą się zużywać w toku walk, które okresowo przybierają na intensywności. Ponadto T-64 są wypierane przez czołgi innych typów, Ukraina otrzymała z Zachodu zapewne już ponad 300 czołgów T-72 lub wywodzących się z tego typu (m.in. polskie PT-91 Twardy), a ponadto Ukraińcy zdobyli wiele rosyjskich T-72, T-80 i T-90 w różnych wersjach, z których część skierowano do jednostek.

Ekspert podkreślił, że w celu zachowania potencjału ukraińskich przedsiębiorstw zajmujących się remontami czy też produkcją wozów bojowych i pojazdów opancerzonych, konieczna będzie współpraca z innymi państwami, a jako przykład wskazał Czechy. Należy przy tym podkreślić, że większość ukraińskich zakładów zbrojeniowych została co najmniej uszkodzona jeśli nie zniszczona, a ich odbudowa będzie wymagała dużych nakładów finansowych i czasu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc