Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukraina straciła okręt patrolowy

Ukraina przyznała, że kuter patrolowy Słowjanśk został stracony w boju. Fot. WMSU

8 marca w godzinach wieczornych Siły Morskie Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdziły, że kuter patrolowy Słowjanśk został zatopiony 3 marca przez rosyjskie lotnictwo w toku walk w rejonie Odessy. O wydarzeniu tym donosiły wcześniej rosyjskie media, ale brakowało potwierdzenia tego faktu.

Komunikat mówi, że kuter patrolowy Słowjanśk dzielnie wykonywał zadanie do końca. Od pierwszych dni inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, zapewnił obronę z kierunku morskiego. Podczas kolejnej misji bojowej okręt został zaatakowany z powietrza. W trakcie walki doznał uszkodzeń bojowych i zatonął. Załoga dzielnie stawiała opór do końca. Podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczej dzięki profesjonalizmowi, wyszkoleniu i zdecydowanym działaniom udało się uratować część załogi. Niestety, nie wszystkich. Nigdy nie zapomnimy i nie wybaczymy!

Słowjanśk (P 190) był jednostką typu Island, przekazaną przez Stany Zjednoczone Ukrainie w ramach amerykańskiego pakietu bezpieczeństwa o wartości ponad 2,5 mld USD uruchomionego w 2014 roku. Do tej pory Ukraińcy otrzymali cztery kutry (pozostałe to: Starobilśk P 191, Sumy P 192 i Fastiw P 193), zaś do dostawy szykowany jest kolejny, dla którego przewidziano nazwę Wjaczesław Kubrak (P 194).

Są to okręty około 30-letnie, wycofane z eksploatacji w US Coast Guard. W latach 1985-1991 zbudowano ich 49, a w amerykańskiej służbie pozostało 37 egzemplarzy. Kasowane jednostki są sukcesywnie przekazywane krajom sojuszniczym i zaprzyjaźnionym. Kutry wypierają 168 ton i mają wymiary 34×6,4×2,2 m. Prędkość wynosi 29,5 węzła, załogę tworzy 16 ludzi, zaś uzbrojenie obejmuje stanowisko artyleryjskie United Defense (dziś BAE Systems Land & Armaments) Mk 38 Mod 0 z 25 mm armatą napędową ATK Orbital (obecnie Northrop Grumman Space Systems) M242 Bushmaster oraz parę 12,7 mm wkm Browning M2 na podstawach słupkowych.

Egzemplarze dla Ukrainy były nieuzbrojone. Na miejscu otrzymały przestarzałe 25 mm armaty automatyczne M-110. Uzbrojenie tego typu weszło do eksploatacji w Marynarce Wojennej ZSRR w latach 50. XX wieku. Po dwie M-110 były montowane na stanowisku 2M-3M, używanym także w Polsce. Armaty na ukraińskich Islandach są obsługiwane i kierowane ręcznie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc