Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukraińskie patrolowce - zamiast Bushmasterów, radzieckie muzeum

Kuter patrolowy Słowjanśk w czasie strzelań z 25 mm armaty M-110 w styczniu tego roku. Fot. WMSU

Kutry patrolowe Słowjanśk (P 190) i Starobilśk (P 191), w oczekiwaniu na uzbrojenie produkcji amerykańskiej, otrzymały armaty z lat 50. XX wieku.Wspomniane jednostki typu Island zostały przekazane bezpłatnie przez władze Stanów Zjednoczonych Ameryki w 2019 r., przy czym strona ukraińska musiała opłacić ich remonty, modyfikacje wyposażenia, szkolenie załóg i przewiezienie na Morze Czarne. Przed transferem na Ukrainę z okrętów zdjęto uzbrojenie w postaci stanowiska artyleryjskiego United Defense (dziś BAE Systems Land & Armaments) Mk 38 Mod 0 z 25 mm armatą napędową ATK Orbital (obecnie Northrop Grumman Space Systems) M242 Bushmaster oraz pary 12,7 mm wkm Browning M2 na podstawach słupkowych.

Aby ukraińskie patrolowce nie były zupełnie bezbronne, w oczekiwaniu na sprzęt amerykański, zainstalowano na obu kutrach po jednej, przestarzałej 25 mm armacie automatycznej M-110. Uzbrojenie tego typu weszło do eksploatacji w Marynarce Wojennej ZSRS w latach 50. XX wieku. Po dwie M-110 były montowane na stanowisku 2M-3M, używanym także w Polsce. Pierwsze strzelania z tak uzbrojonego Słowjanśka odbyło się w styczniu tego roku.Rozważano również dozbrojenie jednostek poprzez montaż jednorurowych wyrzutni OTA-40-204A do strzelania 400 mm torped elektrycznych ZOP typu SET-40, jak też 30 mm armat rotacyjnych AK-306 - w obu przypadka zdjętych ze starych okrętów pochodzenia radzieckiego. Ostatecznie idee te zarzucono na korzyść zakupu m.in. stanowisk Mk 38 w Stanach Zjednoczonych. Jeśli plan zostanie zatwierdzony, całkowity koszt modernizacji obu patrolowców mógłby wynieść 130 mln UAH (ok. 4,6 mln USD). Odrzucenie planów wykorzystania starego uzbrojenia pochodzenia krajowego i sowieckiego najdosadniej uzasadnił dowódca Wijśkowo-Morśkich Sył Zbrojnych Sył Ukrajiny kadm. Ołeksij Nejiżpapa, określając różnorodność oręża na jednostkach pływających swojej formacji jako „zoo”. Rzeczywiście, obecnie WMSU eksploatuje liczne okręty i pomocnicze jednostki pływające pochodzące z różnych okresów i źródeł, noszących odmienne wzory uzbrojenia, co prowadzi do oczywistych problemów logistycznych i obniżenia gotowości bojowej.

Niedawno ogłoszono, że trzy kolejne Islandy, które Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie w tym roku, będą miały zainstalowane amerykańskie systemy okrętowe, których lista została uzgodniona z Dowództwem WMSU. Ponadto pojawiają się informacje, że mogą one być dodatkowo uzbrojone w amerykańskie wielozadaniowe kierowane pociski krótkiego zasięgu (prawdopodobnie Raytheon BGM-176B Griffin).Słowjanśk i Starobilśk służyły pierwotnie w US Coast Guard jako Cushing (WPB 1321) i Drummond (WPB 1323) w latach 1988-2017. 49 jednostek typu Island dla amerykańskiej Straży Wybrzeża zbudowała stocznia Bollinger Shipyards w Lockport w Luizjanie. Wypierają 168 ton, przy wymiarach 34×6,4×2,2 m. Dwa silniki wysokoprężne zapewniają prędkość do 29,5 węzła, zasięg wynosi 3000 Mm, a autonomiczność pięć dni. Kutry obsadza 16-osobowa załoga.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Ukraińskie patrolowce - zamiast Bushmasterów, radzieckie muzeum”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc