Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Turecka firma FNSS rozwija bezzałogową Kawalerię Cieni

Turecka firma FNSS opracowała pakiet pozwalający na ubezzałogawianie pojazdów naziemnych ‒ jest on testowany na zmodyfikowany transporterze M113. Fot. FNSS.

24 marca podczas wirtualnego wydarzenia Dni Techniki Obronnej 2021, organizowanego przez ITU Defence Technologies Club, turecka spółka FNSS Savunma Sistemleri zaprezentowała ubezzałogowiony gąsienicowy transporter M113, powstały w ramach projektu Gölge  Süvari (pol. kawaleria cieni). Pojazd zaprezentowano w wersji nośnika bezzałogowego systemu powietrznego.

Przedstawiciele FNSS (firmę reprezentował przez większość czasu Cankat Aykurt, dyrektor techniczny spółki) nie ujawnili, niestety, zbyt wielu informacji na temat zmian, jakie wprowadzono w konstrukcji M113 w ramach jego ubezzałogowienia. Wiadomo, że zastosowano, rozwijany najpóźniej od 2019 r. pakiet Gölge  Süvari (został ujawniony podczas wystawy IDEF 2019), który umożliwia uczynienie z pojazdu załogowego wozu bezzałogowego lub opcjonalnie załogowego. Jest to rozwiązanie skalowalne i modułowe, można je więc zastosować do wielu różnych pojazdów, zarówno istniejących, jak i dopiero projektowanych. Systemy zastosowane w pakiecie Gölge Süvari umożliwiają transmisję dawnych z wnętrza pojazdu oraz jego otoczenia w dowolnej porze doby. Pakiet rozwijany jest z myślą o zastosowaniu w pojazdach, przy których użyciu istnieje szczególnie duże ryzyko wystąpienia strat w ludziach: w wozach rozpoznawczych, obserwacyjnych artylerii czy przeciwminowych. Możliwe jest też zastosowanie go w wozach logistycznych – co prawda przedstawiciele FNSS nie wspomnieli o tym, ale naturalnym wydaje się wyposażenie tego rodzaju pakietu w funkcję „podążaj za przewodnikiem”, co pozwoliłoby na znaczną redukcję personelu kolumny logistycznej.  Obecnie trwają testy systemu, realizowane z wykorzystaniem przebudowanego M113. Przy okazji prezentacji Cankat Aykurt ujawnił, że firma pracuje nad wieloma platformami bezzałogowymi, nie tylko lądowymi, ale także powietrznymi (w tym nad amunicją krążącą).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Turecka firma FNSS rozwija bezzałogową Kawalerię Cieni”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc