13 sierpnia prezydent Donald Trump podpisał budżet Departamentu Obrony na rok finansowy 2019, w którym znalazły się m.in. zapisy umożliwiające nałożenie embarga na dostawy wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II do Turcji, a także zakończenie współpracy przemysłowej obejmującej powyższy program.
Według dotychczasowych deklaracji Turcji planowali zakupić przynajmniej 100 F-35A Lightning II, spośród których zamówili już formalnie 30, a także zainwestowali w program około 1,2 mld dolarów. Pierwszy egzemplarz został przekazany i obecnie stacjonuje w bazie lotniczej Luke w Stanach Zjednoczonych, gdzie będzie wykorzystywany do szkolenia tureckiego personelu.
W ramach podpisanej ustawy, w ciągu najbliższych 90 dni ma zostać dokonana ocena zagrożeń wynikających z dostaw samolotów F-35 do Turcji, a także innych programów wojskowych – systemu Patriot, śmigłowców CH-47F Chinook, AH-64 Apache, H-60 Black Hawk oraz samolotów F-16 Fighting Falcon. Dodatkowo ważnym elementem jest ocena sensu dalszej współpracy w bazie lotniczej Incirlik. Wyniki analiz mają dać odpowiedź na temat sensu dalszych restrykcji, obejmujących m.in. embargo na dostawy i zerwanie współpracy przemysłowej – dostarcza komponenty do każdego F-35, a dodatkowo na terytorium Turcji planowano umieścić jedną z trzech europejskich stacji obsługi silników F135.
Wśród powodów tak znacznego ochłodzenia stosunków polityczno-wojskowych pomiędzy Ankarą i Waszyngtonem wymienia się zakup przez Turcję rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400, a także bezpodstawne (zdaniem Amerykanów) uwięzienie amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, który znajduje się w tureckim więzieniu od 2016 roku. Zdaniem Turków był on zaangażowany w próbę zamachu stanu, która miała miejsce w Turcji w 2016 roku.
(ŁP) | Foto: Lockheed Martin |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu