Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tunezja kupuje tureckie BSL

13 marca, w czasie odbywających się w Tunezji targów TIAD (Tunisian International Aerospace & Defense Exhibition) doszło do podpisania umowy na dostawę dla sił zbrojnych Tunezji bezzałogowych aparatów latających TAI ANKA-S.

Według upublicznionych informacji, Tunezyjczycy zdecydowali się na zakup sześciu maszyn wraz z trzema stanowiskami kierowania. Wraz z pakietami szkolno-logistycznymi kontrakt ma wartość około 240 mln dolarów. Co ważne strona turecka zdecydowała się na transfer technologii, a także budowę linii montażu ostatecznego systemu ANKA-S na terenie Tunezji – nowa linia ma odpowiadać za produkcję eksportową na rynki afrykańskie.

Bezzałogowy system latający ANKA-S wszedł do eksploatacji w siłach zbrojnych Turcji w 2017 roku. W 2018 roku zakończono proces integracji z uzbrojeniem podwieszanym produkcji lokalnej. Od 2018 roku są intensywnie eksploatowane na pograniczu z Syrią, tylko w bieżącym roku Turcy utracili przynajmniej dwa bezzałogowce tego typu. Tunezja będzie pierwszym klientem eksportowym.

Bezzałogowe aparaty latające ANKA-S należą do klasy MALE (medium-altitude, long-endurance), może spędzić w powietrzu powyżej 24 godzin.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc