Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzy umowy PCO S.A. ze Strażą Graniczną podpisane

Fot. PCO S.A.

W drugiej połowie października 2023 roku PCO S.A. zawarło trzy umowy ze Strażą Graniczną. Umowa z 16 października dotyczyła dostawy 41 kpl. monokularów noktowizyjnych MU-3AM, 23 października podpisano umowę na 40 kpl. monokularów termowizyjnych MT-1. Obydwa typy monokularów mają trafić do jednostek Straży Granicznej do 27 grudnia br. 26 października PCO S.A. zawarło kolejną umowę z SG, tym razem na dostawę 35 kpl. lornetek termowizyjnych NPL-1T.

 

Monokular MU-3AM. Fot. PCO S.A.

MU-3AM to obecnie jedno z najlżejszych urządzeń noktowizyjnych na świecie. Jego masa bez baterii to tylko 265g. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej optyki asferycznej urządzenie jest także znacznie krótsze od dotychczas produkowanych monokularów – całkowita długość to 97mm. Noktowizor może pracować w zestawie z nasadką termowizyjną ClipIR, umożliwiając w ten sposób obserwację w trybie fuzji obrazów: noktowizyjnego i termalnego. Możliwy jest także montaż dwóch urządzeń MU-3AM na mostku i wykorzystanie ich jako gogli noktowizyjnych (MU-3ADM) dla kierowców wozów bojowych. Monokular może być montowany na każdym typie hełmu. Monokular MU-3AM może także współpracować z zamontowanym na broni celownikiem kolimatorowym tworząc noktowizyjny system celowniczy.

Monokular termowizyjny MT-1. Fot. PCO S.A.

Monokular termowizyjny MT-1 to nowość w ofercie PCO S.A. dla indywidualnego użytkownika. Jest to także jedno z najmniejszych oraz najlżejszych urządzeń tego typu na świecie. Mimo niewielkiej masy zapewnia doskonałe parametry obrazu. Główny zespół monokularu to matryca bolometryczna 12µm o rozdzielczości 640x480, współpracująca z podzespołami elektronicznymi odpowiedzialnymi za obróbkę obrazu i wyświetlanie go na wyświetlaczu OLED. To nowatorskie rozwiązanie techniczne pozwala na użycie go jako ręcznego przyrządu obserwacyjnego lub modułu dołączanego do gogli MZN-1. MT-1 może być także wykorzystywany ze wszystkimi akcesoriami monokulara MU-3M, znacznie rozszerzając jego możliwości. Monokulary termowizyjne umożliwiają funkcjonariuszom prowadzenie obserwacji w warunkach nocnych i dziennych, niezależnie od pogody.

Lornetka termowizyjna NPL-1T. Fot. PCO S.A.

Lornetka termowizyjna NPL-1T umożliwia obserwację otoczenia w dzień i w nocy oraz w warunkach utrudnionej widoczności. Zastosowane w lornetce rozwiązania konstrukcyjne i zaawansowane metody przetwarzania obrazu termowizyjnego pozwoliły na uzyskanie wyjątkowej jakości obrazu termowizyjnego przy jednoczesnej redukcji masy i poboru energii. Obraz termowizyjny jest prezentowany na dwóch wyświetlaczach OLED lub może być wysyłany poprzez cyfrowe wyjście video do zewnętrznego wyświetlacza nagłownego lub monitora. Lornetka umożliwia zapis zdjęć w wewnętrznej pamięci z możliwością przegrania zdjęć do komputera. Podstawowym źródłem zasilania są 4 baterie typu AA, ale lornetka może być zasilana z zewnętrznego źródła w szerokim zakresie napięć. NPL-1T przystosowana jest do współpracy z wojskowym odbiornikiem GPS, umożliwiając wyświetlenie na ekranie współrzędnych geograficznych i czasu. Lornetka wyposażona jest w dodatkową przystawkę optyczną zwiększającą dwukrotnie powiększenie obrazu. Dodatkowo lornetka NPL-1T umożliwia orientacyjny pomiar odległości do celu o wysokości 1.75 m.

***

PCO S.A. jest czołowym krajowym producentem przyrządów obserwacyjnych i celowniczych z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej dla potrzeb wojska oraz innych służb mundurowych. Oferta Spółki obejmuje zarówno wyposażenie indywidualne żołnierza, jak i platform bojowych. PCO S.A. zajmuje się również prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych. Spółka PCO S.A. należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek najważniejszych dla polskiego przemysłu obronnego: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze. Zatrudnia ponad 18 tysięcy pracowników. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze.

Źródło: informacja prasowa PCO S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc