Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tejas trafi do Malezji?

Według mediów malezyjskich, HAL Tejas został wybrany jako następca dla obecnie używanych w tym kraju samolotów MiG-29. Fot. Siły Powietrzne Indii

6 lipca media malezyjskie poinformowały, bazując na nieoficjalnych przeciekach z kręgów rządowych, że władze tego kraju zdecydowały się na wybór wielozadaniowych samolotów bojowych HAL Tejas w postępowaniu konkursowym, którego celem jest zakup następców dla używanych obecnie MiG-ów-29.


Według upublicznionych informacji, obecnie toczą się już negocjacje w sprawie szczegółów kontraktu. Żadna ze stron nie chce poinformować o szczegółach, w tym liczbie planowanych do zakupu samolotów. Co ważne, oferta firmy HAL obejmuje szeroki offset, który ma dotyczyć budowy zakładu MRO na terenie Malezji, który obok obsług samolotów Tejas miałby także zajmować się pracami obsługowymi malezyjskich Su-30MKM (18 egzemplarzy). Ma to duże znaczenie, gdyż w przeszłości Rosjanie nie wywiązywali się należycie z umów, a obecne sankcje powodują całkowite zamrożenie współpracy. Jak wskazuje strona indyjska, oferta HAL mieściła się w zakładanym przez Malezję budżecie, a także oferowała znaczne możliwości techniczne.

Poza samolotami HAL Tejas, dla których Malezja może być pierwszym sukcesem eksportowym, w walce o zamówienie uczestniczyły firmy azjatyckie (KAI F/A-50 Golden Eagle oraz CATIC L-15), europejskie (Leonardo M346FA Master) oraz rosyjskie (MiG-35).

Według danych malezyjskich, oferta HAL obejmowała wersję Mk 1A, która jest wyposażona w stację radiolokacyjną Elta EL/M-2052, rozbudowany układ samoobrony. Powyższy model został zaprojektowany i zamówiony przez Ministerstwo Obrony Indii w lutym 2021 roku w liczbie 73 egzemplarzy (dostawy w latach 2024-28).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc