Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Sztandar dla CSWOT

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymało swój sztandar. Fot. CS WOT

W niedzielę (26 września 2021 r.) o godzinie 14.30 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas uroczystości Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. Eugeniusza Konopackiego z Torunia otrzymało swój sztandar.

Otrzymany przez nas sztandar jest ogromnym wyróżnieniem dla naszego Centrum, ale także najwyższym aktem zaufania społeczeństwa Kujaw i Pomorza. Sztandar Wojskowy był, jest i zawsze będzie, jednym z  przejawów kultywowania tradycji Oręża Polskiego. Sztandar stanowi nieodzowny element chwalebnej, ale i też trudnej historii wojennej, jest wyrazem tożsamości walczących żołnierzy, ich przynależności do ojczyzny, a  także symbolem etosu służby wojskowej.” - powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia WOT z Torunia.

Nadanie Sztandaru odbyło się w przeddzień 82 rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego. 82 lata temu, w nocy z 26 na 27 września w Warszawie, powstała Służba Zwycięstwu Polski dając początek jedynemu w historii świata powszechnemu ruchowi oporu, który od 1944 roku przybrał formę określaną jako Polskie Państwo Podziemne. Ten imperatyw moralny jest fundamentem kultury organizacyjnej w Wojskach Obrony Terytorialnej, formacji, której trzonem, podobnie jak w Armii Krajowej, są żołnierze - obywatele.

Dziękuję wszystkim tym, którzy poświęcają swój czas, którzy łączą swoją aktywność zawodową ze służbą w Wojsku Polskim. Tak właśnie postępują żołnierze WOT, to ochotnicy, to ludzie, którzy są zawsze blisko, którzy zawsze są gotowi by pomagać.” - w czasie uroczystości powiedział Pan Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej.

Centrum Szkolenia WOT zaprasza jednocześnie wszystkich mieszkańców Torunia na uroczystości prezentacji sztandaru, która odbędzie się już w najbliższą sobotę o godzinie 13.00 na rynku Staromiejskim w  Toruniu. Po oficjalnej części uroczystości wojskowej odbędzie się wystawa sprzętu wojskowego oraz żołnierski poczęstunek.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Pułkownik Edward Chyła. Fot. CS WOT

Uroczyste wręczenie sztandaru dla Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej było okazją do pierwszej rozmowy przedstawiciela redakcji Zespołu Badań i Analiz Militarnych z pułkownikiem Edwardem Chyłą.

Łukasz Pacholski: Panie Pułkowniku, jaka jest Pana filozofia rozwoju i wykorzystania CS WOT? Czy planuje Pan kontynuację koncepcji Pana poprzedników będących Komendantami CS WOT, choćby pułkownika Krzysztofa Leszczyńskiego?

Edward Chyła: Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu zajmuje się przygotowaniem żołnierzy OT do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej. Na ten moment realizujemy 36 różnych kursów i tą działalność planujemy nie tylko kontynuować, ale także rozszerzać. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nasze Centrum na bieżąco analizuje potrzeby szkoleniowe Wojsk Obrony Terytorialnej tworząc jednocześnie nowe kursy i szkolenia.
Jako Komendant CSWOT planuję kontynuować i rozwijać koncepcję funkcjonowania Centrum oraz realizować szkolenia wdrożone przez moich poprzedników z jednoczesnym wprowadzeniem modyfikacji, wynikających z moich doświadczeń z dotychczasowej służby wojskowej.

Jak ważny dla Pańskiej jednostki jest fakt otrzymania sztandaru przy okazji Święta Wojsk Obrony Terytorialnej?

Wręczenie sztandaru to najwyższe wyróżnienie dla Jednostki Wojskowej i wielka nobilitacja dla jej żołnierzy. To potwierdzenie profesjonalizmu kadry w wypełnianiu żołnierskich powinności względem ojczyzny i narodu. W tym roku minęły 3 lata odkąd swoją działalność rozpoczęło nasze Centrum. W najbliższą sobotę (2 października) z ogromną dumą i radością na rynku Staromiejskim w Toruniu, będziemy prezentować sztandar ufundowany przez społeczeństwo Kujaw i Pomorza, a który od minionej niedzieli (Obchodów Święta Wojsk Obrony Terytorialnej) stał się symbolem Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Otrzymany sztandar jest dla nas najwyższym aktem zaufania społeczeństwa Kujaw i Pomorza dla naszego Centrum.

Domyślam się, że udział Prezydenta Torunia w uroczystym przyznaniu sztandaru to nie przypadek. Czy można to ująć za symbol współpracy CS WOT z lokalną społecznością?

Oczywiście, że tak. Prezydent Miasta Torunia Pan Michał Zaleski jest Przewodniczącym Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru, a nasze Centrum od 2018 roku znajduje się w Toruniu i realizuje tu swoją działalność szkoleniową. Tym samym nasza współpraca z lokalną społecznością, jak i samorządem, jest na doskonałym poziomie. Realizując swoje działania staramy się aktywnie angażować w akcje społeczne, prezentować sprzęt oraz rolę Centrum podczas różnych społecznych uroczystości i przedsięwzięć. Przykładem tego działania może być także najbliższa uroczystość prezentacji Sztandaru jaką realizować będziemy w najbliższą sobotę (2 października) na rynku Staromiejskim w Toruniu.

Wręczenie sztandaru to uroczysty moment, czy miasto Toruń jest jedynym podmiotem, który wsparł Was w przygotowaniach do tej uroczystości?

Podmiotów i instytucji jakim chcielibyśmy podziękować jest bardzo wiele. Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć o ogromnym zaangażowaniu Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego czy też Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego.

Ogromne podziękowania kierujemy także w stronę naszych darczyńców firm wchodzących w skład Polskiego Grupy Zbrojeniowej, tj. Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia, Zakładów Mechanicznych z Tarnowa, Wojskowych Zakładów Lotniczych, Huty Stalowa Wola oraz zakładów chemicznych Nitro-Chem, jak i  samego PGZ.
Dodatkowo należy wspomnieć, że wsparły nas także Polski Cukier, Autocomp, powiat toruński czy firma HAWK-E.

Wszystkim tym darczyńcom jesteśmy niesamowicie wdzięczni i to dzięki ich zaangażowaniu możemy teraz dumnie prezentować nasz sztandar wojskowy.

Jakie nowe kursy planuje Pan uruchomić w 2022 roku?

Jeśli chodzi o planowanie nowych kursów na 2022 rok, to obecnie jeszcze nie chciałbym zdradzać naszych pomysłów ponieważ trwają analizy zapotrzebowania oraz jesteśmy w trakcie rozmów z podmiotami szkolnictwa wojskowego. Dodatkowo warto zaznaczyć, że na te moment już realizujemy 36 różnorodnych kursów, których część prowadzona była w swoich pilotażowych edycjach. Jesteśmy obecnie w momencie analizy przeprowadzonych kursów, wyciągnięcia wniosków i wprowadzenia stosownych poprawek, które pozwolą nam na jeszcze lepsze ich udoskonalenie oraz sprawniejsze wyszkolenie żołnierzy.

Dziękuję za rozmowę.

Również dziękuje i jeszcze raz, korzystając z okazji, zapraszam na prezentację sztandaru w sobotę w Toruniu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc