Zaloguj

Szczegóły trzeciej transzy Raków dla Wojska Polskiego

27 kwietnia Inspektorat Uzbrojenia upublicznił część informacji dotyczących planowanego zakupu trzeciej transzy samobieżnych moździerzy Rak produkowanych przez Hutę Stalowa Wola S.A.. O powyższym programie wspomniał 24 kwietnia minister obrony Mariusz Błaszczak.


Według upublicznionych informacji, negocjacje pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia oraz firmami uczestniczącymi w programie - Hutą Stalowa Wola S.A. oraz Rosomak S.A. - zapoczątkowano 3 kwietnia bieżącego roku. Szacunkowo umowa może mieć wartość 553,1 mln złotych bez VAT. Zamawiający nie informuje o szczegółach - dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2020-26 i trafić do pododdziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Zastosowanie procedury negocjacji z wybranym konsorcjum jest formalnie podyktowane faktem, że są to wyłączni wykonawcy. Zakup innego sprzętu tej klasy doprowadziłoby do brak unifikacji i współdziałania wyrobów.

Jak już wspomniano, jest to trzecia transza Raków oraz sprzętu towarzyszącego, planowana do zakupu dla Wojska Polskiego. Na mocy umowy z kwietnia 2016 roku, Huta Stalowa Wola S.A. wraz z innymi przedsiębiorstwami krajowego przemysłu obronnego dostarczyła osiem modułów ogniowych. W październiku 2019 roku zamówiono kolejne dwa moduły ogniowe oraz sprzęt dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu - powyższa umowa opiewała na kwotę 275,5 mln złotych brutto i obejmowała osiemnaście Raków oraz osiem artyleryjskich wozów dowodzenia na podwoziu transporterów Rosomak.

Nieoficjalnie powyższe zamówienie ma obejmować 40 moździerzy na podwoziu kołowym oraz 20 wozów dowodzenia.

(ŁP) Foto: HSW S.A.
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc