Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Straż Granicza zakupiła symulator do samolotu L-410UVP E-20

Fot. Straż Graniczna

29 grudnia Komenda Główna Straży Granicznej poinformowała o podpisaniu umowy z GB Aircraft Sp. z o.o. w sprawie zamówienia i dostawy ogólnego symulatora lotu przeznaczonego dla załóg samolotów L-410UVP E-20.

Powyższa umowa została zawarta 19 grudnia i ma wartość 2,5 mln PLN. Była to jedyna oferta, która wpłynęła do zamawiającego w postępowaniu przetargowym o charakterze otwartym. Symulator zostanie zainstalowany w Gdańsku, gdzie stacjonują oba samoloty powyższego typu. Jak wskazuje zamawiając, mowa o urządzeniu klasy FNPT II MCC (Flight Navigation and Prpocedures Trainer II Multi Crew Coorporetion), które jest zbliżone parametrami do eksploatowanych samolotów.

Straż Graniczna odebrała dwa (zamówione w styczniu 2019 roku) samoloty patrolowe L-410UVP E-20 w listopadzie 2020 roku. Dostawcą maszyn zostało konsorcjum firm JB Investments Sp. z o.o. oraz Aero Club Sp. z o.o.. Zgodnie z wymogami zamawiającego, samoloty otrzymały stacje radiolokacyjne dozoru morskiego, optoelektroniczny system obserwacji lotniczej dalekiego zasięgu, modem łączności satelitarnej, system identyfikacji AIS oraz wyposażenie ratownicze. Poza zadaniami związanymi z ochroną polskiej granicy, maszyny są wykorzystywane do wsparcia służb granicznych w innych państwach Unii Europejskiej (m.in. w maju 2023 roku jeden z nich został przechwycony przez rosyjski Su-35 w czasie lotu nad Morzem Czarnym).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc