Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe samoloty Straży Granicznej już w Gdańsku

Michał Franczyk

15 października w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku odbyła się uroczystość powitania pary samolotów patrolowych, które zostały zamówione przez Straż Graniczną w styczniu 2019 roku. 

Obie maszyny przyleciały do Gdańska na czeskich znakach rejestracyjnych. Ich zakup kosztował 109,8 mln złotych i w 90% został sfinansowany z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej. Dostawcą samolotów L-410UVP E-20 zostało konsorcjum JB Investments Sp. z o.o. oraz Aero Club Sp. z o.o.. Maszyny zostały wyposażone w stacje radiolokacyjne, system obserwacji lotniczej dalekiego zasięgu, modem łączności satelitarnej, system AIS, wyposażenie ratownicze. Dołączą do pojedynczego samolotu PZL Mielec M-28 Skytruck – obok zadań na rzecz ochrony granic kraju, będą także uczestniczyć w operacjach związanych z ochroną granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. W ostatnich latach Straż Graniczna kierowała do tych zadań Skytrucka oraz śmigłowiec W-3AM Anakonda. 

Zakup samolotów L-410UVP E-20 stanowi jeden z elementów modernizacji technicznej Straży Granicznej. W przypadku sprzętu latającego objął także dwa śmigłowce (Robinson R-44 oraz Airbus H135), a w ostatnich dniach doszło do podpisania kontraktu na zakup pełnomorskiego patrolowca, który zostanie dostarczony przez podmiot francuski. 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Nowe samoloty Straży Granicznej już w Gdańsku”

  1. Przyjrzyj się, Ślązak, tej maszynie i porównaj ze Skytruckiem. Co pierwsze się rzuca w oczy? Masz tu odpowiedź na swoje marudzenie.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc