Zaloguj

Nowe samoloty Straży Granicznej już w Gdańsku

Michał Franczyk

15 października w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku odbyła się uroczystość powitania pary samolotów patrolowych, które zostały zamówione przez Straż Graniczną w styczniu 2019 roku. 

Obie maszyny przyleciały do Gdańska na czeskich znakach rejestracyjnych. Ich zakup kosztował 109,8 mln złotych i w 90% został sfinansowany z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej. Dostawcą samolotów L-410UVP E-20 zostało konsorcjum JB Investments Sp. z o.o. oraz Aero Club Sp. z o.o.. Maszyny zostały wyposażone w stacje radiolokacyjne, system obserwacji lotniczej dalekiego zasięgu, modem łączności satelitarnej, system AIS, wyposażenie ratownicze. Dołączą do pojedynczego samolotu PZL Mielec M-28 Skytruck – obok zadań na rzecz ochrony granic kraju, będą także uczestniczyć w operacjach związanych z ochroną granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. W ostatnich latach Straż Graniczna kierowała do tych zadań Skytrucka oraz śmigłowiec W-3AM Anakonda. 

Zakup samolotów L-410UVP E-20 stanowi jeden z elementów modernizacji technicznej Straży Granicznej. W przypadku sprzętu latającego objął także dwa śmigłowce (Robinson R-44 oraz Airbus H135), a w ostatnich dniach doszło do podpisania kontraktu na zakup pełnomorskiego patrolowca, który zostanie dostarczony przez podmiot francuski. 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Nowe samoloty Straży Granicznej już w Gdańsku”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc