Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Stany Zjednoczone zabezpieczają bazy pocisków międzykontynentalnych

Program ROP zapewni świadomość sytuacyjną dowództwu i personelowi znajdującemu się w terenie. Fot. Persistent Systems

W ramach umowy ogłoszonej 1 marca br. firma Persistent Systems zrealizuje program wdrożenia dodatkowych zabezpieczeń amerykańskich baz o znaczeniu strategicznym. Air Force Global Strike Command (AFGSC) podjęło decyzję o wykorzystaniu systemu Infrastructure-based Regional Operation Network (IRON) w trzech ze swoich baz w ramach pilotażowego programu Regional Operating Picture (ROP).

W nowe systemy tworzące sieć komunikacyjną (Wave Relay) wyposażone zostaną bazy Malmstrom, Minot i F.E. Warren Air Force Base. Umożliwią one w ramach przenośnych urządzeń typu MANET (mobile ad hoc networking) dzielenie się dźwiękiem, obrazem, funkcjami komunikatora, danymi z czujników i z GPS. Dzięki temu możliwe ma być lepsze kontrolowanie 25 000 mil kwadratowych na terenie wspomnianych baz i zintegrowanie obrazu sytuacyjnego w jeden zunifikowany sieciowy system świadomości sytuacyjnej przestrzeni walki (Battlespace Awareness Network).

Urządzenia firmy Persistent mają dostarczyć dowództwu poszczególnych baz dynamiczny, wysokoprzepustowy sposób komunikowania się z personelem zabezpieczającym znajdującym się w terenie. Dzięki temu w razie nieprzewidzianych okoliczności i problemów podczas wykonywania codziennych czynności patrolowych żołnierze znajdujący się na patrolu będą mogli liczyć na wsparcie centrum operacyjnego danej bazy.

System opiera się na antenach urządzeń z sieci IRON, których około 700 ma zostać rozmieszczonych po to, by pokryć wspomniany już obszar. Pozwoli to na połączenie 75 centrów operacyjnych i ponad 1000 pojazdów sił ochrony w jedną sieć. Dzięki temu operatorzy w centrach operacyjnych będą mieli stały podgląd w położenie i sytuację w rejonie operowania każdego z zespołów zabezpieczenia w ramach tzw. Common Operational Picture (COP).

Systemy takie jak właśnie instalowane w bazach strategicznych mogą w przyszłości dawać podwaliny pod opracowywany dopiero Joint All Domain Command and Control (JADC2). IRON może być również włączony w systemy sieciocentrycznego uzbrojenia oraz wspierać operowanie w ramach wdrażanej właśnie koncepcji USAF Agile Combat Employment (ACE). Zakończenie budowy systemu we wspomnianych bazach planowane jest za trzy lata.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc