Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dodatkowe środki budżetowe dla amerykańskiego lotnictwa

Fot. US Navy

23 marca prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, podpisał (po kilku miesiącach opóźnień) budżet na rok podatkowy 2024. Tym samym udało się oddalić widmo, ponownego, wstrzymania finansowania władz federalnych.

W ostatecznej formie, uchwalonej przez Kongres, ponownie znalazły się dodatkowe środki budżetowe przeznaczone na kontynuacje zakupów sprzętu lotniczego, który nie był zgłoszony przez Departament Obrony.

W ramach zatwierdzonego dokumentu Boeing może liczyć na podpisanie kontraktu na dodatkową partię (dziesięciu) samolotów patrolowych bazowania lądowego P-8A Poseidon. Poza tym, nieplanowane, 200 mln USD ma przyspieszyć proces wdrożenia do linii samolotów wczesnego ostrzegania E-7A Wedgetail. Z kolei Northrop Grumman może liczyć na zamówienie sześciu dodatkowych E-2D Advanced Hawkeye. Amerykańskie władze ustawodawcze wygospodarowały także fundusze na pięć kolejnych samolotów transportowych pionowego startu i lądowania Bell-Boeing CMV-22 Osprey dla US Navy, dziesięć śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych Lockheed Martin HH-60W oraz sześciu dodatkowych Boeing CH-47F Chinook Block II. Zwiększeniu ulegnie także liczba kupowanych samolotów C-130J Super Hercules (dodatkowe 1,1 mld USD), a także wielozadaniowych F-35 Lightning II (o 451 mln USD więcej).

Co podkreślają komentatorzy, budżet zwiększa także kwotę przeznaczoną na realizację programu budowy samolotu bojowego 6. generacji NGAD o dodatkowe 2,3 mld USD.

Obecnie Kongres rozpoczął prace nad przesłanym, 11 marca, projektem budżetu na rok podatkowy 2025. W jego ramach także należy spodziewać się zmian w stosunku do przesłanych propozycji. Ma to związek z faktem, że wielu członków amerykańskiej władzy ustawodawczej stara się dbać o lokalnych producentów i wyborców.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc