Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Spanish Missile Systems: rakietowa konsolidacja w Hiszpanii

W marcu 2021 r. nastąpiła konsolidacja w hiszpańskim sektorze systemów rakietowych, która zmaterializował się w postaci Spanish Missile Systems (SMS). Fot.: SENER.

W marcu 2021 r. nastąpiła konsolidacja w hiszpańskim sektorze systemów rakietowych, która zmaterializował się w postaci Spanish Missile Systems (SMS). Inicjatywa opiera się na porozumieniu trzech hiszpańskich firm: Escribano Mechanical & Engineering, GMV i SENER Aeroespacial.

Umowa o partnerstwie ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której hiszpański przemysł będzie mógł zaspakajać  potrzeby hiszpańskich sił zbrojnych, oraz stworzenie silnej reprezentacji dla interesów narodowych w projektach współpracy międzynarodowej. Przedstawiciele firm podkreślają, że hiszpański przemysł obronny nie ma szerokiego zestawu zdolności potrzebnych do opracowania kompletnego systemu rakietowego. Ponadto, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, w Hiszpanii nie ma korporacji, która byłaby liderem rozwoju pocisków rakietowych, co doprowadziło do rozdrobnienia struktury przemysłowej i utrudnia stworzenie bazy technologicznej w tym segmencie obronnym.

SENER Aeroespacial ma doświadczenie w europejskich programach amunicyjnych i rakietowych, takich jak Taurus, Meteor, IRIS-T / IRIS-T SL i RBS 70. SENER Aeroespacial jest też firmą znaną w branży lotniczej i kosmicznej. Od 2006 r. w Polsce funkcjonuje SENER Sp. z o.o. która działa w obszarze przemysłu kosmicznego.

GMV jest integratorem systemów, ma też kompetencje w takich obszarach jak systemy naprowadzania i nawigacji, C3, ISR  i symulatory oraz krytyczna inżynieria oprogramowania. GMV Innovating Solutions Sp. z o.o. powstało w 2008 roku, jako polski oddział międzynarodowej grupy GMV, specjalizujący się w przemyśle kosmicznym.

Escribano Mechanical & Engineering, to firma, która projektuje i produkuje systemy naprowadzania różnego rodzaju amunicji, systemy elektro-optyczne, bezzałogowe stanowiska strzeleckie, jest też integratorem systemów.

Pomimo że kompetencje wyżej wymienionych firm powielają się częściowo i w pewnych obszarach konkurują one ze sobą, to jednak doszło do porozumienia. Może to być podpowiedź dla polskich firm sektora obronnego, jak budować potencjał przemysłu obronnego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc