Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowackie BVP-1 dla Sił Zbrojnych Ukrainy

Słowacja przekazała ostatnie spośród 30 BVP-1 Ukrainie, w zamian za co otrzyma od Niemiec 15 czołgów Leopard 2A4. Fot. MO SR

29 listopada Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej poinformowało o przekazaniu ostatniego spośród 30 obiecanych Ukrainie bojowych wozów piechoty BVP-1.

Dostawa tych wozów miała nastąpić „w ostatnich dniach”, jak dowiadujemy się z komunikatu opublikowanego przez słowacki resort obrony. Pojazdy te zostały przekazane na mocy umowy dwustronnej zawartej z Republiką Federalną Niemiec w ramach mechanizmu Ringtausch. Słowacja w zamian za leciwe pojazdy, będące czechosłowacką licencyjną odmianą BMP-1, otrzyma również niemłode, ale jednak znacznie bardziej użyteczne czołgi Leopard 2A4. Minister obrony Republiki Słowackiej Jaroslav Naď podkreślił, że „czołgi te znacząco wzmocnią słowacki batalion pancerny, który spełni kolejny warunek budowy ciężkiej brygady zmechanizowanej w ramach zobowiązań wobec NATO”.  Współpraca ta ma być, zdaniem ministra, korzystna dla wszystkich zaangażowanych stron. Naď podziękował za pomocą swojego profilu na Twitterze minister obrony Republiki Federalnej Niemiec Christine Lambrecht za „doskonałą współpracę”. Pierwszy czołg trafi na Słowację w grudniu br., kolejne będą dostarczne przez cały rok 2023, po jeden-dwa na miesiąc ‒ łącznie będzie ich 15. Wzmocnienie to pozwoli na podwojenie liczby czołgów w batalionie stacjonującym w Trebišovie, który wchodzi w skład 2. Brygady Zmechanizowanej.

Słowacja jest jednym z wielu państw dostarczających Ukrainie wozy bojowe. Swoje bojowe wozy piechoty przekazały Ukrainie także m.in. Czechy, kilka państw (w tym Polska) przekazało też czołgi. Na razie jednak Ukraina nie otrzymała żadnego bwp zachodniej produkcji (np. Marder czy M2 Bradley), jak również czołgu wyprodukowanego na Zachodzie (Leopard 2, M1 Abrams itd.).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc