Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Royal Navy wycofała dwa atomowe okręty podwodne

HMS Trenchant został po raz ostatni powitany w bazie marynarki wojennej w Devonport 26 marca tego roku przed wycofaniem z eksploatacji, które nastąpiło 20 maja. Fot Royal Navy/Crown Copyright

HMS Trenchant i HMS Talent zakończyły służbę w brytyjskiej Królewskiej Marynarce Wojennej. Ich miejsca zajmą okręty nowego typu Astute.

20 maja w Bazie Morskiej Jej Królewskiej Mości w Devonport w aglomeracji Plymouth, z udziałem Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Anny, odbyła się uroczystość ostatniego opuszczenia bander wojennych White Ensign na szturmowych okrętach podwodnych z napędem jądrowym HMS Talent i HMS Trenchant. Oba należą do typu Trafalgar, zaś po zakończeniu ich eksploatacji jedynym aktywnym przedstawicielem tej serii pozostał HMS Triumph, ostatni ze zbudowany Trafalgarów, który rozpoczął służbę 12 października 1991 roku.

Kariera operacyjna Trenchanta dobiegła końca w ubiegłym roku, natomiast Talent zakończył swój ostatni patrol 26 marca tego roku. Oba okręty służyły przez 32 lata. Jako okręty podwodne klasy „hunter-killers” miały za zadanie przede wszystkim chronić strategiczne okręty podwodne z napędem jądrowym, przenoszące pociski balistyczne Polaris, a obecnie Trident oraz wykrywać, śledzić i klasyfikować cele. Okręty te są w stanie prowadzić rozpoznanie, skrycie przerzucać oddziały sił specjalnych na ląd lub atakować wrogie okręty nawodne i podwodne oraz statki torpedami Spearfish, jak też cele na lądzie pociskami Tomahawk.

Trafalgary są sukcesywnie zastępowane siedmioma okrętami podwodnymi nowej generacji typu Astute. Cztery z nich zostały już oddano do użytku, wkrótce dołączy do nich piąty, HMS Anson, który pomyślnie przeszedł testy zanurzenia. Podobnie jak poprzednie okręty „T-boaty”, są one zaangażowane na co dzień w akcjach na całym świecie: HMS Astute w zeszłym roku odbył rejs na Pacyfik i z powrotem z grupą uderzeniową lotniskowca HMS Queen Elizabeth (Carrier Strike Group); HMS Ambush rozpoczął współpracę z Royal Marines w „atakach” na norweskie fiordy w ramach szerszych operacji UK/NATO w Arktyce, a nowo oddany do służby HMS Audacious, który osiągnął pełną zdolność operacyjną 4 kwietnia, patroluje na Morzu Śródziemnym.

Stępkę HMS Trenchant (S91) położono 28 października 1985 roku. Wodowanie odbyło się 3 listopada 1986, natomiast wejście do służby nastąpiło 14 stycznia 1989 roku. W przypadku Talenta (S92) było to odpowiednio: 13 maja 1986, 15 kwietnia 1988 i 12 maja 1990 roku. Wszystkie okręty typu Trafalgar zbudowała stocznia Vickers Shipbuilding and Engineering (dziś BAE Systems) w Barrow-in-Furness.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Royal Navy wycofała dwa atomowe okręty podwodne”

  1. Och ... to idealna sytuacja dla naszego MON i AU ,do wykorzystania, dla pomostowego rozwiązania programu "ORKA " ...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc