Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosyjska sonda leci na Księżyc

Fot. Roskosmos

10 sierpnia z rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj na Dalekim Wschodzie wystartowała rakieta nośna Sojuz 2.1b z modułem Fregat. Celem misji było wyniesienie na orbitę i zapoczątkowanie misji rosyjskiej sondy, której celem jest Księżyc.

Ładunkiem lotu jest sonda Łuna 25, która ma wylądować na Księżycu (w kraterze Bogusławskiego) około 21 sierpnia. Jest to pierwsza misja księżycowa Rosjan od 1976 roku – zgodnie z deklaracjami ma potrwać rok. Lądownik ma masę około 1750 kg, z czego 30 kg przypada na wyposażenie naukowe. Badania naukowe są dodatkowym zadaniem, podstawowym jest przetestowanie w praktyce technologii lądowania w rejonie bieguna południowego Księżyca. Po udanym przyziemieniu sonda ma badać próbki ziemi w poszukiwaniu wodoru.

Rosyjska misja księżycowa to element działań rządu rosyjskiego w wyścigu na naturalnego satelitę Ziemi. W drodze na Srebrny Glob znajdują się dwie sondy (indyjska i europejska). Jednym z celów misji bezzałogowych jest przygotowanie fundamentu do misji załogowych. Pierwsza z nich planowana jest na koniec 2025 roku, kiedy NASA zaplanowała misję Artemis 3. W przypadku Rosji, w najbliższych latach, nie pojawiają się plany lotu załogowego na Księżyc, co jest związane z czynnikami technicznymi oraz finansowymi.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc