Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Czeska wyśle Ukrainie amunicję artyleryjską

Czechy najprawdopodobniej dostarczą Ukrainie 152 mm amunicję artyleryjską. Decyzja zapadnie niebawem i ma być jedynie formalnością. Fot. Tatra Defence

24 stycznia w wywiadzie dla portalu iDNES.cz premier Republiki Czeskiej Petr Fiala zapowiedział, że rząd w Pradze zamierza przekazać zagrożonej przez rosyjską agresję Ukrainie amunicję artyleryjską. Zamiar ten był sygnalizowany już kilka dni wcześniej.

Formalnej decyzji w sprawie czeskiej pomocy dla Ukrainy jeszcze wprawdzie nie ma, ma ona być jednak tylko kwestią czasu. Jej zatwierdzenie ma nastąpić podczas najbliższego posiedzenia czeskiego rządu.

Według minister obrony Republiki Czeskiej Jany Černochová w grę wchodzi przekazanie amunicji artyleryjskiej 152 mm. Według premiera Fiali, Praga prowadzi stosowne konsultacje z Kijowem, a ewentualna dostawa będzie monitorowana i oceniana przez sztab kryzysowy funkcjonujący przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej. Warto nadmienić, że szefowa czeskiego resortu obrony podkreślała, że przekazanie amunicji Ukrainie zostało skonsultowane z przedstawicielami Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej i byłaby to pomoc nieodpłatna (niewykluczone, że Kijów musiałby pokryć koszty transportu, ale być może także to wzięłaby na siebie strona czeska). Władze Czech ponadto zadeklarowały, że poprą nałożenie ewentualnych sankcji na Rosję.

Warto przypomnieć, że w listopadzie 2020 r. Ukraina kupiła w Czechach 26 152 mm haubicoarmat samobieżnych na podwoziu kołowym DANA M2 wraz z pięcioma-sześcioma tysiącami kompletów (pocisków i ładunków miotających) amunicji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Republika Czeska wyśle Ukrainie amunicję artyleryjską”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc