Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Co dalej z programem zakupu samolotów patrolowych dla Straży Granicznej?

Zgodnie z informacjami uzyskanymi w Straży Granicznej, program zakupu dwóch samolotów patrolowych przeznaczonych  dla tej formacji trafił na problemy, które mogą zakończyć się unieważnieniem całego postępowania.

11 kwietnia doszło do, przekładanego kilkakrotnie, otwarcia ofert podmiotów zainteresowanych dostawą sprzętu Straży Granicznej. Jak się okazało, były to cztery konsorcja: Parasnake Arkadiusz Szewczyk z Kielc z Airborne Technologies GmbH z Austrii, GB Aicraft Sp. z o.o. wraz z Aerodata AG z Niemiec oraz AEC Airsupport B.V. z Holandii, JB Investments Sp. z o.o. z Aero Club Sp. z o.o., BIT S.A. z Beechcraft Berli Aviation GmbH z Niemiec. Każde z nich zaproponowało warunki zgodne ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia, a czas dostawy do końca listopada 2018 roku. Niestety problemem może być przekroczenie przez wszystkich oferentów zakładanego budżetu.

Zamawiający planował przeznaczyć na program 113,5 mln złotych brutto, natomiast najtańsza z ofert została wyceniona na kwotę 135,3 mln złotych brutto (pozostałe 144,5 mln złotych, 152,2 mln złotych oraz 168,1 mln złotych wszystkie kwoty brutto). Z tego też powodu istnieje obawa, że całe postępowanie zakończy się unieważnieniem i ponownym rozpisaniem przetargu. Co jeszcze ciekawsze, jak widać z informacji przetargowych, w powyższym postępowaniu nie wzięła udziału firma PZL Mielec, producent samolotów M-28 Skytruck, który był uważany za jednego z żelaznych uczestników. Jedna maszyna tego typu została zakupiona w 2006 roku i jest wykorzystywana do kontroli obszarów morskich.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc