Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Program Orka wychodzi z cienia

Fot. Łukasz Pacholski

24 maja wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił, że w bieżącym roku zaplanowano uruchomienie postępowania dotyczącego zakupu dla Marynarki Wojennej okrętów podwodnych nowej generacji.

Jak ujął to szef resortu obrony, jeszcze w tym roku planujemy uruchomić postępowanie, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które chcemy uzyskać w drodze zamówienia offsetowego.

Dodając, minister wskazał, że chcemy, żeby nasze okręty podwodne cechowała długotrwałość realizowanych misji oraz wysoka pojemność w zakresie przenoszonych środków bojowych i elastyczność konfiguracji.(…) Pełnowartościowa Marynarka Wojenna powinna obejmować nie tylko jednostki nawodne, ale również te mogące skrycie przemieszczać się pod wodą, zdolne do długotrwałego wyczekiwania na swój moment, by w odpowiednim czasie uderzyć, czy to w cel nawodny, czy w lądowy.

Przypomnijmy, obecnie Marynarka Wojenna dysponuje, teoretycznie, jednym okrętem podwodnym – ORP Orzeł (291), który od dłuższego czasu znajduje się w „ciągłym remoncie”. W przeszłości zainteresowanie dostawą Marynarce Wojennej okrętów podwodnych wyrażały podmioty ze Szwecji (Saab), Republiki Federalnej Niemiec (tkMS) oraz Francji (Naval Group). Nie można wykluczyć, że w przypadku uruchomienia programu, ponownie, głównymi kandydatami do miana dostawcy jednostek podwodnych będą powyższe firmy i państwa.

Powyższa wiadomość to pierwszy, od dłuższego czasu, sygnał dotyczący modernizacji sił podwodnych Marynarki Wojennej. Według deklaracji politycznych, z listopada 2019 roku, Dywizjon Okrętów Podwodnych miał „wzbogacić się” o używane okręty podwodne typu A17 pochodzące ze Szwecji. Według nieoficjalnych informacji problemy w negocjacjach ze stroną szwedzką spowodowały, że Ministerstwo Obrony Narodowej zrezygnowało z tego projektu na rzecz zamówienia nowych jednostek w ramach programu Orka.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc