Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Premiera „strażackiego” S-70i Black Hawk

Fot. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

4 września Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poinformowała, że w czasie międzynarodowych ćwiczeń ratowniczych Cooperation 2023, które odbywają się w dniach 4-5 września zaprezentowano pierwszy śmigłowiec S-70i Black Hawk zakupiony m.in. na potrzeby służb ratunkowych.

Umowa na dwa śmigłowce S-70i Black Hawk została podpisana 9 grudnia 2022 roku pomiędzy należącymi do korporacji Lockheed Martin Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o.o. w Mielcu oraz Komendą Główną Policji. Zakup był możliwy dzięki zacieśnieniu współpracy pomiędzy Komendą Główną Policji oraz Komendą Główną Straży Pożarnej, co zaowocowało uzyskaniem dofinansowania o wartości 350 mln PLN w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nr 7.3 „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej”. Projekt nosi nazwę Pomagamy i chronimy – Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności.

Poza śmigłowcami PZL Mielec Sp. z o.o. zrealizuje szkolenie personelu, zapewni pakiet części zamiennych oraz dostarczy dodatkowe wyposażenie przeznaczone do akcji ratowniczo-gaśniczych. Zakup śmigłowców to m.in. wynik dotychczasowych doświadczeń w eksploatacji trzech policyjnych S-70i Black Hawk, które poza wsparciem Policji oraz programu krajowej transplantologii, pełnią ważną rolę w walce z pożarami. Na bazie doświadczeń z pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego (w lecie 2020 roku) podjęto decyzję o zakupie zasobników Bambi Bucket, które zostały zintegrowane właśnie z S-70i Black Hawk. W tej konfiguracji śmigłowce uczestniczą w akcjach na terenie kraju, a także misjach pomocy innym państwom – policyjne S-70i Black Hawk operowały już w Turcji oraz Republice Czeskiej.

Pierwsze dwa S-70i Black Hawk zostały dostarczone Policji przez Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu w 2018 roku. Trzeci egzemplarz trafił do linii w kwietniu 2019 roku – łącznie ich załogi wylatały już ponad 2000 godzin. Obecnie są to jedyne S-70i eksploatowane przez służby porządku publicznego w Europie – sześć sztuk zostało zamówionych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii, a dodatkowo bazowy kontrakt ma opcję pozwalającą na rozszerzenie zamówienia o sześć kolejnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc