Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy programu modernizacji włoskich MQ-9A Reaper

Fot. General Atomics

5 grudnia amerykańska firma General Atomics Aeronautical Systems poinformowała o oblataniu pierwszego zmodernizowanego bojowego bezzałogowego aparatu latającego MQ-9A Reaper należącego do włoskiego lotnictwa wojskowego.

Maszyna, przebudowana do konfiguracji Block 5, wykonała swój pierwszy lot 9 listopada bieżącego roku. Została już dostarczona użytkownikowi wraz z nową naziemną stacją kierowania i kontroli MGCS Block 30. Całość jest wynikiem międzyrządowej umowy, która została podpisana w 2021 roku – ma ona wartość 30,5 mln USD i obejmuje modernizację wszystkich (pięciu) MQ-9A Reaper Block 1 oraz zakup nieokreślonej liczby stanowisk kierowania i kontroli MGCS Block 30 (które zastąpią dwie MGCS Block 15).

Włochy były jednym z pierwszych eksportowych użytkowników samolotów MQ-9A Reaper. Pierwsze cztery zakupiono w 2008 roku (wraz z czterema stacjami kierowania i pakietem wsparcia logistycznego na okres pięciu lat). W 2009 roku Włosi zamówili dwa kolejne. W 2012 roku rząd w Rzymie zdecydował się na pierwszą modernizację posiadanej floty - podjęto decyzję o przeprowadzeniu procedury modyfikacji obejmującej możliwość przenoszenia i wykorzystania uzbrojenia klasy “powietrze-ziemia”. Ostatecznie prośby zostały zatwierdzone przez Waszyngton w 2015 roku. W ciągu lat cała flota jest intensywnie eksploatowana w ramach działań narodowych oraz sojuszniczych. 20 listopada 2019 roku jeden z włoskich MQ-9A Reaper został zestrzelony przez system przeciwlotniczy Pancyr w Libii. Dotychczas nie uzupełniono powyższej straty operacyjnej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc