Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie publikują materiał z kolizji MQ-9A Reaper z Su-27

Fot. USAF

16 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, zgodnie z zapowiedziami, upublicznił nagranie wideo z elektrooptycznej głowicy obserwacyjnej bezzałogowego samolotu General Atomics MQ-9A Reaper, który został przechwycony przez rosyjskie lotnictwo i spadł do Morza Czarnego.

Materiał potwierdza wcześniejsze informacje strony amerykańskiej – rosyjskie samoloty dokonywały kontrolowanego zrzutu paliwa w pobliżu MQ-9A co miało (najprawdopodobniej) zmusić operatora statku powietrznego do zmiany kursu i wycofania się z realizowanej misji. W czasie jednego z bliskich przelotów doszło do kontaktu pomiędzy ogonową częścią MQ-9A z brzuchem Su-27 – w jego wyniku uszkodzenia odniosła jedna z łopat. Nie można wykluczyć, że uszkodzenia mógł także odnieść statecznik pionowy.

Ostatecznie MQ-9A Reaper spadł do Morza Czarnego. Według części publikacji główne elementy wraku spoczywają na głębokości około 900 metrów. Strona rosyjska planuje podjąć się próby ich wydobycia.

W ciągu ostatnich lat, w związku z ochłodzeniem stosunków na linii Rosja-NATO, wielokrotnie dochodziło do incydentów w międzynarodowej przestrzeni powietrznej związanych z niebezpiecznym zachowaniem rosyjskich pilotów samolotów myśliwskich, które przechwytywały załogowe oraz bezzałogowe maszyny rozpoznawcze należące do państw NATO.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Amerykanie publikują materiał z kolizji MQ-9A Reaper z Su-27”

  1. A może by tak Misiu napisać w tytule:ROSYJSKI SU-27 STARANOWAŁ W MIĘDZYNARODOWEJ PRZESTRZENI POWIETRZNEJ, AMERYKAŃSKIEGO DRONA ROZPOZNAECZEGO.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc