Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Poseł Paweł Bejda pyta o transportery PTS

Poseł Paweł Bejda zwrócił się do MON z pytaniami odnośnie transporterów PTS, a także ich następców. Fot. 15. GBZ

21 czerwca na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) dotyczącą przyszłości transporterów pływających PTS eksploatowanych przez jednostki inżynieryjne Wojska Polskiego. Obok zadań na rzecz wojska, są one intensywnie wykorzystywane w różnorodnych akcjach o charakterze humanitarnym.

W swojej interpelacji, którą 15 czerwca skierował do Ministerstwa Obrony Narodowej pisze: w ostatnim czasie w pańskim resorcie przeprowadzono postępowanie przetargowe, dotyczące naprawy pływającego transportera samobieżnego PTS, tzw. amfibii. Wartość zamówienia przekroczyła kilka milionów złotych. Warto przypomnieć, że PTS to pojazd skonstruowany w latach 60. ub.w., który od prawie pół wieku jest wykorzystywany w polskiej armii. W tym czasie cała Polska mogła wielokrotnie zobaczyć te pojazdy w działaniu, szczególnie podczas sytuacji kryzysowych, np. w trakcie akcji ratowania powodzian. Remontami tych „wiekowych” transporterów zajmują się Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie. W ostatnim czasie dotarły do mnie informacje, że z uwagi na fakt produkcji pojazdów prawie 50 lat temu w Siłach Zbrojnych RP zaczyna brakować wykwalifikowanej kadry do remontów i obsługi tych pojazdów, np. mechaników. Z tych powodów znaczna ilość PTS-ów jest niesprawna, a niektóre w ogóle nie nadają się do użytku, ale mimo to znajdują się w wyposażeniu jednostek wojskowych.

Mając powyższe na uwadze, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

Ile obecnie PTS-ów znajduje się w Siłach Zbrojnych RP?

Ile PTS-ów jest obecnie niesprawnych lub w ogóle nie nadaje się do użytku?

Jakie były koszty remontów wszystkich PTS-ów od 2016 r.?

Pojazdy PTS stanowią główne wyposażenie wojska do prowadzenia działań w sytuacjach kryzysowych związanych z powodzią, ratując życie i zdrowie ludzkie oraz cały dobytek tzw. powodzian. Proszę o informacje, jakie podjął Pan Minister działania, aby zastąpić pojazdy PTS nowoczesnym transporterem pływającym?

W okresie rządu PO-PSL, w celu zastąpienia pojazdów PTS, wprowadzono zadanie dotyczące pozyskania nowoczesnego Pływającego Transportera Inżynieryjnego PTI Jodła. Proszę o informacje, na jakim etapie jest obecnie to zadanie i kiedy pojazdy PTI Jodła trafią do Sił Zbrojnych RP?

Remontami pojazdów PTS od lat zajmują się Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie, których działalność zawsze była związana z dostawami sprzętu dla Wojsk Inżynieryjnych. Jakie podjął Pan Minister działania, aby stworzyć Wojskowym Zakładom Inżynieryjnym w Dęblinie warunki do zbudowania nowych zdolności przemysłowych, aby zamiast remontów wiekowych PTS-ów stały się producentem nowoczesnych pływających transporterów opancerzonych?

W ostatnich latach Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie regularnie podpisują umowy z jednostkami Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych dotyczące napraw głównych transporterów PTS-M. Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zakup nowych pojazdów tej klasy, jednak dotychczas projekty nie wyszły poza analizy i plany.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Poseł Paweł Bejda pyta o transportery PTS”

  1. A ja bym chciał wiedzieć jakim pan poseł jeździ samochodem, ile kosztuje jego serwis i utrzymanie i dlaczego tak drogo.

  2. Jedno jest pewne że następcy PTS-ów o ulepszonych parametrach powinny szybko wejść na wyposażenie naszej armii, zastępując obecne zabytkowe transportery. Wojska inżynieryjne to ważne ogniwo sił zbrojnych i powinny być sukcesywnie modernizowane.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc