Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Poseł Kwiatkowski pyta o modernizację wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 Jastrząb

Robert Kwiatkowski pyta MON o kwestię modernizacji Jastrzębi, które mają być ważnym elementem Sił Powietrznych jeszcze przez wiele lat. Fot. Łukasz Pacholski

20 stycznia na stronach Sejmu opublikowano interpelację poselską Roberta Kwiatkowskiego (Lewica) w sprawie modernizacji floty 48 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb eksploatowanych w Siłach Powietrznych.


W swojej interpelacji (bazującej na analizie Jacka Siminskiego) Robert Kwiatkowski wskazuje na fakt, że pierwsze Jastrzębie dostarczono do Polski 15 lat temu, a znajdujące się w podobnym wieku greckie maszyny zdecydowano się już zmodernizować do standardu F-16V – pierwszy z egzemplarzy został oblatany w Grecji, a wkrótce zostanie przebazowany do Stanów Zjednoczonych w celu realizacji procesu certyfikacji.

W związku z tym interpelacja kieruje do MON następujące pytania:

Czy, Ministerstwo Obrony Narodowej wdroży kompleksowy program modernizacji samolotów wielozadaniowych F-16 Jastrząb, jeśli nie, to dlaczego?

Czy MON podjęło już decyzję o sposobie komunikacji pomiędzy posiadanymi F-16, a planowanymi do zakupu F-35 w ramach programu „Harpia”?

Według wypowiedzi Roberta Kwiatkowskiego, kluczowymi elementami Jastrzębi, które musiałyby przejść proces modernizacji są: system walki radioelektronicznej, stacja radiolokacyjna, montaż nowego systemu MWS, a także układ łączności pozwalający na bezproblemową komunikację w trybie bezpiecznym z zakupionymi w zeszłym roku wielozadaniowymi samolotami bojowymi Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Dodatkowe pytania dotycząc planów zakupów dodatkowego uzbrojenia podwieszanego przeznaczonego dla Jastrzębi. Przede wszystkim mowa o pociskach do przełamania obrony przeciwlotniczej Northrop Grumman AGM-88E AARGM (według nieoficjalnych informacji dochodzących z MON, decyzja o zakupie tego typu uzbrojenia zapadła już jakiś czas temu), a także lekkich bomb rodziny Small Diameter Bomb (GBU-39/B oraz GBU-35B).

Modernizacja Jastrzębi mogłaby być prowadzona na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy. Powyższy podmiot, należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, realizuje już prace serwisowe przy polskiej flocie samolotów F-16. Dodatkowo władze przygotowują się do rozszerzenia kompetencji w zakresie ich obsługi, co ma umożliwić utrzymanie potencjału w ciągu najbliższych lat.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 comments on “Poseł Kwiatkowski pyta o modernizację wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 Jastrząb”

  1. Haha to jest parodia, parodii, facet porusza na prawdę ważne kwestie, modernizacja F-16 to najważniejsza rzecz teraz po zakupie F-35, ale jego partia jest pierwsza do cięcia budżetu MON więc wygląda to na jakieś pajacowanie.

  2. jeden z macherów od afery Rywina zainteresował się teraz wojskiem ? Nie lepiej zostać przy gazetach lub czasopismach ?

  3. jak będą kopertówki to pomyślimy , tak samo jak z ujednoliceniem taboru , co władza to nowy model dla przykładu z bydgoszczy gen. tylus w listopadzie awans na generała a w lutym w cywilu przedstawicie zasady - mercedes na polskę północną i po ok 2 miesiącach w wojsku są wprowadzane są mercedesy typu G - dziwne prawda ? i co nie jesteśmy republiką bananową ?

  4. Sensowne pytania zadaje Pan Kwiatkowski. Dobrze że wywiera presję na zakup samolotów wczesnego ostrzegania, tankowania w powietrzu oraz modernizację F16 wraz z zakupem nowego uzbrojenia. Oby więcej takich posłów gdyż te zakupy dadzą nam duży wzrost możliwości bojowych a co najważniejsze tworzą razem spójną całość. Brawo!

  5. Czy komentatorzy jeszcze nie wiedzą że afery Rywina nie było? Została w całości zmontowana przez Agorę dla uzyskania ogólnopolskiego kanału TV.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc