Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe zasobniki rozpoznawcze do Jastrzębi

6 października Inspektorat Uzbrojenia opublikował zaproszenie do udziału w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu nowego systemu rozpoznania powietrznego, który ma zostać zintegrowany z samolotami Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb. 

Zgodnie z opublikowanymi informacjami wiadomo, że Polska jest zainteresowana zakupem trzech zasobników rozpoznania powietrznego wyposażonych w radar typu SAR wraz z ich integracją z nosicielami. Dodatkowo pakiet ma objąć naziemne stacje przeznaczone do planowania misji i zaprogramowania zasobników, naziemne stacje analizy i transmisji danych, bazę danych pozwalającą na archiwizowanie i wyszukiwanie zobrazowań, raportów, sprzęt diagnostyczny i serwisowy. Dodatkowo dostawca ma dostarczyć dodatkowe wyposażenie, narzędzia i aparaturę kontrolo-pomiarową pozwalającą na eksploatację systemu z samolotami F-16 Jastrząb.  

Obok ceny ocenie podlegać będą inne elementy oferty – gwarancja i rozwiązania techniczne. Podmioty zainteresowane udziałem w przetargu mają czas na składanie dokumentacji do 4 listopada bieżącego roku. 

Obecnie polskie F-16C/D Jastrząb do zadań rozpoznawczych wykorzystują zasobniki Goodrich DB-110 oraz optoelektroniczne zasobniki obserwacyjno-celownicze Sniper. Wśród potencjalnych dostawców można wymienić (przede wszystkim) firmy amerykańskie i izraelskie. Koncern Northrop Grumman ma w swojej ofercie system AN/ASQ-236, korporacja Lockheed Martin system TARS, a Rafael wraz z IAI promują nową wersję zasobnika Litening 5 wyposażonego w radar tej klasy. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc