Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. będą serwisować samoloty An-28 i M-28?

Fot. Łukasz Pacholski

20 stycznia Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Kutnie poinformował o prowadzeniu negocjacji z należącymi do korporacji Lockheed Martin Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o.o. w sprawie zawarcia wieloletniej umowy serwisowania samolotów rodziny M-28.

Według szacunków zamawiającego, umowa (mająca obowiązywać w okresie 2023-2026) ma kosztować Skarb Państwa 99,2 mln PLN bez VAT. Zastosowanie bezprzetargowej procedury wyboru oferenta ma związek z tym, że Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu dysponują prawami autorskimi do dokumentacji technicznej oraz obsługowo-naprawczej samolotów An-28 i M-28 wszystkich wersji. Z tego też względu, do realizacji zamówienia, nie ma innego podmiotu.

Samoloty An-28 i M-28 są eksploatowane przez Wojsko Polskie do różnorodnych zadań. Część maszyn reprezentuje konfigurację transportową i obok zadań tego typu są także wykorzystywane w roli samolotów szkolno-treningowych, a w przypadku lotnictwa morskiego mowa także o samolotach patrolowych M-28B1R Bryza/Bryza-bis czy też wersji monitoringu ekologicznego An-28E. Poza zadaniami na rzecz Sił Zbrojnych maszyny są intensywnie eksploatowane m.in.. w ramach pomocy krajowego programu transplantologii („Akcja serce”). Dodatkowo samoloty uczestniczą w działaniach sojuszniczych poza granicami kraju – obecnie jeden M-28B1R Bryza operuje w ramach operacji Irini (loty patrolowe nad Morzem Śródziemnym związane z sytuacją w Libii), a drugi samolot tego typu stacjonuje w Turcji, gdzie wspiera działania patrolowe w obszarze wschodniej części Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc