Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polska z systemem TOPAZ przyjęta do ASCA

Fot. Grupa WB

14 marca Polska po spełnieniu wszystkich testów interoperacyjności uzyskała członkostwo w międzynarodowej inicjatywie Artillery Systems Cooperation Activities (ASCA). Tym samym TOPAZ potwierdził nadany mu przez Wojsko Polskie status narodowego systemu artyleryjskiego dla Wojsk Rakietowych i Artylerii, wpisany w łańcuch sojuszniczego dowodzenia.

Polska została pełnoprawnym członkiem inicjatywy Artillery Systems Cooperation Activities. Decyzja zapadła w wyniku głosowania podczas konferencji ASCA, która odbywała się od 6 do 14 marca w Koblencji. To posumowanie sześcioletnich starań o dołączenie do międzynarodowej społeczności.

W 2023 roku zautomatyzowany system kierowania ogniem TOPAZ z interfejsem ASCA poddano szczegółowym testom interoperacyjności. Zgodnie z metodyką w pierwszej kolejności próby realizowano z systemem państwa wprowadzającego,  którym dla Polski były od 2020 roku Stany Zjednoczone (z systemem Advanced Field Artillery Tactical Data System). Następnie taki sam zakres testów potwierdzono z innym państwem inicjatywy, którym była Kanada (z systemem Fires Automation and Targeted Effects System).

Podsumowaniem były raporty z przeprowadzanych testów i ustalone procedury użytkowania narodowej implementacji interfejsu ASCA. Dokumenty były podstawą do analizy oraz stwierdzenia dwóch podkomitetów (do spraw operacyjnych i technicznych), że Polska wykonała wszystkie kroki i jest gotowa do przyjęcia do społeczności jako pełnoprawnego członka.  Formalnie taki status jednogłośnie nadał komitet sterujący ASCA ostatniego dnia konferencji w Niemczech.

Fot. Grupa WB

Artillery Systems Cooperation Activities to międzynarodowa inicjatywa, z wiodącym udziałem państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Celem inicjatywy ASCA jest zwiększenie interoperacyjności i umożliwienie bezpośredniego współdziałania zautomatyzowanych systemów kierowania ogniem artylerii różnych państw. Jest to realizowane przez zastosowanie ujednoliconych standardów i jednolitych interfejsów zaimplementowanych w poszczególnych krajowych systemach.

Wejście Polski do grona pełnoprawnych członków inicjatywy ASCA było potwierdzeniem dojrzałości używanego w Siłach Zbrojnych RP zautomatyzowanego systemu kierowania ogniem TOPAZ i sprawdzeniem jego interoperacyjności. Jest kolejnym etapem rozwoju narodowego rozwiązania, zgodnego z potrzebami Wojsk Rakietowych i Artylerii.

TOPAZ z interfejsem ASCA został już wprowadzony do dwóch dywizjonowych modułów ogniowych 155-mm armatohaubic. Pierwszy wykorzystuje w pełni spolonizowane i produkowane w Polsce działa Krab, drugi dostarczone z Korei Południowej K9. Wraz z amerykańskimi wyrzutniami rakiet HIMARS będą brały udział w międzynarodowych ćwiczeniach w Polsce i za granicą (Dynamic Front).

***

GRUPA WB jest zatrudniającym dwa tysiące pracowników polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

Źródło: informacja prasowa Grupy WB

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc