Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polscy piloci zaczynają szkolenie na F-35A Lightning II

Zgodnie z deklaracją Dowództwa Generalnego RSZ pierwsi polscy piloci odbyli szkolenie symulatorowe na F-35A Lightning II w Stanach Zjednoczonych. Fot. Łukasz Pacholski

20 marca Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że pod koniec ubiegłego roku grupa polskich pilotów wzięła udział w pierwszym szkoleniu symulatorowym na wielozadaniowych samolotach bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, szkolenie zrealizowano w zakładach producenta w Fort Worth. Wśród personelu znaleźli się instruktorzy z bazy lotniczej Luke w Arizonie, gdzie mieści się międzynarodowy ośrodek szkolenia F-35 Lightning II i gdzie trafią pierwsze polskie samoloty tego typu. Celem szkolenia było zapoznanie polskich pilotów (pochodzących z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego) w zapoznanie z kabiną i filozofia użycia samolotu 5. generacji.

Polska, w styczniu ubiegłego roku, zamówiła 32 samoloty Lockheed Martin F-35A Lightning II, które pozwolą na wycofanie z eksploatacji większości bądź wszystkich maszyn Su-22 oraz MiG-29. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, bazą dla nich (przynajmniej części) będzie Łask. Pierwsza szóstka polskich F-35A Lightning II trafi do Luke w Arizonie, gdzie będą służyć do szkolenia personelu Sił Powietrznych – zgodnie z zapisami umowy Amerykanie mają przeszkolić 24 pilotów oraz 90 członków obsługi naziemnej.

Obecnie samoloty F-35 Lightning II są eksploatowane w Europie przez Wielką Brytanię, Włochy, Niderlandy oraz Norwegię. W bieżącym roku korporacja Lockheed Martin oblatała także pierwszy egzemplarz przeznaczony dla Danii (w kwietniu trafi do Luke), a także rozpoczęto prace nad montażem pierwszego samolotu dla Belgii. W przypadku Polski, pierwszy egzemplarz ma zostanie dostarczony w 2024 roku – we wrześniu ubiegłego roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych uruchomił finansowanie budowy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Polscy piloci zaczynają szkolenie na F-35A Lightning II”

  1. Tak mi się przypomina, że na 32 samoloty powinno się wyszkolić ok. 48 pilotów. Jeśli się mylę to niech ktoś napisze. Przydałoby się pozyskać po zakupie systemów OPL także 1-2 eskadry dodatkowych F-16V plus właśnie moderka obecnych F-16 Block 52+ do tego standardu.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc