Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Sejm pyta o zakup F-35 Lightning II

Ministerstwo Obrony Norwegii

19 października na stronach Sejmu upubliczniono interpelację poselską w sprawie kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem floty 32 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II zamówionych w bieżącym roku przez Polskę.

Osobą, która skierowała do resortu obrony pytania, jest pani poseł Hanna Gill-Piątek (do września 2020 roku klub parlamentarny Lewica, a obecnie niezrzeszona członkini ruchu Polska 2050). W ramach interpelacji czeka na odpowiedź w sprawie trzech wątków: całkowitego kosztu pozyskania samolotów F-35 Lightning II wraz z całym systemem uzbrojenia i wsparcia eksploatacji, kosztów cyklu życia maszyn, które mają pełnić służbę w Polsce przez około 40 lat, a także szacowanych rocznych kosztów utrzymania całej floty zamówionych samolotów.

Pytania mają związek choćby z upublicznionymi w ostatnich tygodniach informacjami Departamentu Stanu o autoryzowaniu sprzedaży samolotów F-35A Lightning II do dwóch kolejnych państw europejskich – Szwajcarii oraz Finlandii.

Dotychczas Ministerstwo Obrony Narodowej upubliczniło informacje o całkowitej wartości międzyrządowej umowy LoA zawartej z rządem Stanów Zjednoczonych w styczniu bieżącego roku. Ma ona wartość 4,6 mld dolarów netto i w jej ramach mowa o zakupie 32 samolotów F-35A Lightning II wraz ze sprzętem obsługi naziemnej, wyposażeniem pilotów, zestawem symulatorów, usługą wsparcia logistycznego do 2030 roku, systemem wsparcia informatycznego oraz szkoleniem personelu na terytorium Stanów Zjednoczonych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 comments on “Sejm pyta o zakup F-35 Lightning II”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc