Zaloguj

Fundusze na produkcję F-35 Lightning II (w tym dla Polski)

28 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie uruchomienia funduszy przeznaczonych na rozpoczęcie prac produkcyjnych wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 Lightning II. W powyższej umowie mowa także o maszynach przeznaczonych dla Polski. 

Wrześniowa umowa ma wartość 710 mln dolarów i dotyczy wstępnej fazy produkcji samolotów należących do 15., 16. oraz 17. serii produkcyjnej – na jej mocy producent rozpocznie produkcję i zamawianie pierwszych części i podzespołów. W późniejszym okresie czasu elementy posłużą do montażu samolotów F-35 Lightning II przeznaczonych dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, a także klientów eksportowych w ramach programu FMS oraz uczestników programu F-35. W przypadku programu FMS, jednym z klientów jest właśnie Polska, która ma otrzymać pierwsze F-35 Lightning II w ramach 16. serii produkcyjnej w 2024 roku. 

W momencie podpisania umowy uruchomiono pełne finansowanie kontraktu, który ma zostać zrealizowany do maja 2026 roku. Fundusze pochodzące z państw kupujących samoloty w ramach procedury FMS wynoszą 62 mln dolarów - Departament Obrony nie informuje o podziale tej części zamówienia na klientów. Dotychczas w ramach procedury FMS na F-35 Lightning II zdecydowały się Izrael, Japonia, Republika Korei, Belgia, Polska oraz Singapur. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc