Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Policja odebrała nowe śmigłowce Bell 407GXi

Fot. Komenda Główna Policji

15 grudnia Komenda Główna Policji poinformowała o odebraniu czterech nowych śmigłowców patrolowych Bell 407GXi. Jest to kolejne wzmocnienie potencjału lotniczego powyższej formacji.

Nowe wiropłaty zostały zakontraktowane przez Komendę Główną Policji 17 lutego bieżącego roku. Ich dostawcą jest spółka JB Investments Sp. z o.o., przedstawiciel Bell Textron w Polsce. Zgodnie z dostępnymi informacjami, oferta ma wartość 176,7 mln PLN brutto, z czego większość (144 mln PLN) pochodzi z funduszy Unii Europejskiej w ramach projektu „Bezpieczniej na drogach – lotniczy nadzór nad ruchem drogowym”, realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Śmigłowce mają trafić do jednostek w Szczecinie, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie. Dotychczas w Policji znajdowały się trzy Belle 407GXi (dwa w Warszawie i jeden w Poznaniu). Zakup kolejnych miał pozwolić na ujednolicenie floty, ograniczenie kosztów eksploatacji i logistyki. Współpraca Policji z firmą Bell ma już prawie 20 lat – poza nowymi wiropłatami, w strukturach eksploatowane są także starsze Bell 206 oraz pojedynczy Bell 412 (przekazany z zasobów Ministerstwa Obrony Narodowej).

Co ciekawe, skierowanie nowych Bell 407GXi do baz poza Warszawą może oznaczać zmiany struktur. Obecnie Sokoły stacjonują w Szczecinie oraz Krakowie, a Bell 206 w Łodzi i Wrocławiu.

W ostatnich latach lotnictwo Policji przeszło proces modernizacji i wymiany generacyjnej. Poza siedmioma Bell 407GXi zakupiono pięć wielozadaniowych Lockheed Martin S-70i Black Hawk (w tym dwa we współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej). Nadal w linii znajdują się także dwa Mil Mi-8T oraz wielozadaniowe WSK PZL Świdnik W-3 Sokół, dwa Bell 206 oraz pojedynczy Bell 412.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc