Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Początek modernizacji holenderskich AH-64D Apache

Pierwsze AH-64D gotowe do dostarczenia do fabryki Boeinga w Mesa w Arizonie w Stanach Zjednoczonych, w celu dokonania modernizacji. Fot. Faceboook/301Redskins

Pierwsze śmigłowce bojowe AH-64D Apache należące do niderlandzkich wojsk lotniczych (Koninklijke Luchtmacht) zostały wysłane do zakładów Boeinga w celu modernizacji do standardu AH-64E Guardian.

Umowa o wartości około 1 mld USD dotycząca przebudowy 28 śmigłowców została podpisana we 2018 r. W ramach przygotowań do procesu modernizacji trzy AH-64D trafiły w sierpniu z Gilze-Rijen do bazy logistycznej w Woensdrecht, gdzie zostały przygotowane do transportu. W połowie listopada br. maszyny trafiły do portu w Antwerpii, skąd zostały wyekspediowane do fabryki Boeinga w Mesa w Arizonie w Stanach Zjednoczonych.

Modernizacja śmigłowców jest znacząca – obejmuje przebudowę kadłuba, zabudowę nowej wersji silników, nowej przekładni głównej oraz łopat wirnika nośnego. Po remoncie otrzymają również nowe systemy samoobrony – ostrzegania o opromieniowaniu radiolokacyjnym (RWR) i laserowym (LWR) oraz o zagrożeniu ze strony zbliżających się pocisków rakietowych (CMWS).

W bazie lotniczej Gilze-Rijen do nowego standardu zostanie również zmodernizowany symulator śmigłowca bojowego AH-64D Apache. Oprócz oprogramowania zgodnego z wersją AH-64E otrzyma on również możliwość symulowania współpracy załogi śmigłowca z bezzałogowymi statkami powietrznymi, w ramach mieszanych zespołów MUMT (manned-unmanned teaming).

Koninklijke Luchtmacht otrzymały pierwsze z 30 zamówionych śmigłowców AH-64 w 1997 r. W toku eksploatacji dwa zostały rozbite – w 2004 r. podczas służby w Afganistanie oraz w 2015 r. w trakcie wsparcia operacji ONZ w Mali. Przebudowa wszystkich niderlandzkich AH-64 ma zakończyć się w 2025 r. Przez najbliższe cztery lata główna jednostka KLu wykorzystująca Apache – 301 dywizjon „Redskins” z Gilze-Rijen – będzie dysponować liczbą śmigłowców mniejszą, niż standardowe 20 sztuk.

Osiem niderlandzkich Apache należących formalnie do 302 dywizjonu stacjonuje obecnie w bazie lotnictwa US Army w Fort Hood w Teksasie (JNTD – Joint Netherlands Training Detachment); jeden z tamtejszych śmigłowców również został przekazany do Mesa w celu modernizacji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc