Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Guardiany dla Holendrów

20 lutego Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na zawarcie potencjalnej umowy eksportowej z władzami Holandii w sprawie przebudowy śmigłowców szturmowych Boeing AH-64D Apache do wersji AH-64E Guardian.

W przesłanej do Kongresu Stanów Zjednoczonych dokumentacji eksportowej wynika, że rząd Holandii jest zainteresowany przebudową 28 śmigłowców AH-64D Apache Block II, których modernizacja może kosztować do 1,2 mld dolarów. Prace miałyby zostać zrealizowane w zakładach Boeinga, które odpowiadają za modernizację i przebudowy śmigłowców starszych wersji do nowego standardu.

W ramach autoryzowanego wniosku eksportowego mowa o przebudowie 28 śmigłowców wraz z modernizacją 51 silników T700-GE-701C do wersji 701D, 17 stacji radiolokacyjnych AN/APG-78, 28 układów celowniczo-obserwacyjnych MTADS. Tym samym Holendrzy chcą pójść śladem Wielkiej Brytanii, która również zdecydowała się już na pozyskanie AH-64E Guardian.

Holandia zamówiła 30 AH-64D w 1995 roku, ich dostawy zrealizowano w latach 1998-2002. Od 2001 roku były intensywnie eksploatowane w działaniach ekspedycyjnych – w Dżibuti, Iraku, Afganistanie, Mali. Dotychczas, w wypadkach, utracono dwa egzemplarze (w 2007 i 2015 roku).

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc