Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy NH90 przekroczył nalot 2000 godzin

Nowa Zelandia ogłosiła, że jeden z eksploatowanych w tym kraju śmigłowców NH90TTH przekroczył granicę 2000 godzin w powietrzu. Fot. Siły Powietrzne Nowej Zelandii

10 listopada Królewskie Siły Powietrzne Nowej Zelandii poinformowały, że jeden z eksploatowanych w tym kraju wielozadaniowy śmigłowiec NHIndustries NH90TTH osiągnął nalot 2000 godzin. Według władz Nowej Zelandii to pierwszy wiropłat tego typu na świecie, który może poszczycić się takim wynikiem.

Nowa Zelandia zamówiła, w 2006 roku, dziewięć śmigłowców NH90TTH (w tym jeden przeznaczony wyłącznie na części), które od stycznia 2012 roku rozpoczęły zastępowanie dotychczas eksploatowanych Bell UH-1H Iroquois. Całość dostaw zrealizowano do końca 2014 roku. W kwietniu 2017 roku flota została uziemiona ze względu na awarię układu napędowego jednego z wiropłatów. Pomimo tego NH90TTH w siłach zbrojnych Nowej Zelandii są intensywnie eksploatowane na rzecz wojska oraz różnorodnych służb porządku publicznego. Uczestniczą także w licznych operacjach poza granicami kraju, wspierając wysiłki humanitarne na licznych wyspach Oceanii, które są nawiedzane przez kataklizmy naturalne.

Śmigłowce rodziny NHIndustries NH90 są produkowane seryjnie od 2007 roku. Obecnie znajdują się w eksploatacji w czternastu państwach świata. Pomimo tego nadal odnotowywane są problemy związane z nierytmicznymi dostawami części zamiennych oraz kwestiami technicznymi (m.in. w Australii). Z tego też powodu wynik w Nowej Zelandii jest sporą niespodzianką.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc