Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy programu NH90 w Hiszpanii

Airbus

14 października koncern Airbus poinformował o dostarczeniu do Hiszpanii pierwszego egzemplarza wielozadaniowego śmigłowca NH90TTH w konfiguracji CSAR/SAR - łącznie Hiszpanie zamówili dwanaście maszyn, które wzmocnią potencjał poszukiwawczo-ratowniczy.

NH90TTH w konfiguracji CSAR/SAR zastąpią obecnie eksploatowane śmigłowce Airbus AS332 Super Puma – ich macierzystą bazą będzie Cuatro Vientos w pobliżu Madrytu, a użytkownikiem Siły Powietrzne tego kraju.

Dotychczas konsorcjum NHIndustries dostarczyło Hiszpanii trzynaście śmigłowców spośród 45 zamówionych ma potrzeby wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Większość z dostarczonych trafiło do lotnictwa wojsk lądowych, gdzie pełnią zadania transportowo-logistyczne na rzecz jednostek lądowych.

Dostawa pierwszego egzemplarza w konfiguracji CSAR/SAR to nie jedyne wydarzenie w Hiszpanii. Tego samego dnia rada ministrów zatwierdziła podpisanie kontraktu (o wartości 135 mln euro) z firmą Indra, którego celem jest zaprojektowanie i wdrożenie do eksploatacji systemu walki elektronicznej przeznaczonego dla części śmigłowców NH90. Według planów w system zostaną wyposażone 23 wiropłaty, które jeszcze nie zostały dostarczone zamawiającemu. Zamówienie ma związek z planowanym wdrożeniem NH90TTH do działań operacyjnych poza granicami kraju, w tym rejonami narażonymi na oddziaływanie przeciwnika.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc