Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Belgowie rezygnują z NH90TTH

24 czerwca Ministerstwo Obrony Belgii ogłosiło, że podjęło decyzję o wycofaniu z eksploatacji czterech wielozadaniowych śmigłowców transportowych NHIndustries NH90TTH i zastąpienie ich przez inną konstrukcję. 

Powodem powyższej decyzji są niezadowalające wskaźniki gotowości operacyjnej maszyn, które dostarczono w latach 2013-14. Problemem jest brak odpowiedniego wsparcia eksploatacji przez producenta, a także wysokie koszty. Według deklaracji, maszyny mają znajdować się w linii przynajmniej do 2023 roku. Co ważne, nie oznacza to jednoczesnego wycofania z eksploatacji czterech pokładowych NH90NFH. 

Dostępne informacje wskazują, że Belgowie mogą rozważyć zakup nowych śmigłowców, które jednocześnie zastąpiłyby zarówno NH90TTH i A109BA (w linii od 1992 roku). Wśród potencjalnych następców wymienia się europejskie konstrukcje znajdujące się na rynku – Airbus H145M oraz Leonardo AW169M. Przetarg może dotyczyć zakupu do dwudziestu nowych wiropłatów wielozadaniowych. 

Co ciekawe decyzja Belgów może przekreślić możliwość sprzedaży NH90TTH do Luksemburga - władze tego kraju, według przekazów medialnych, rozważają zakup dwóch egzemplarzy w celu zacieśnienia współpracy wojskowej z Belgią (m.in. wkrótce rozpocznie się wspólna eksploatacja średnich samolotów transportowych Airbus A400M Atlas). 

Dodatkowo Belgowie podjęli także decyzję o wycofaniu z eksploatacji bezzałogowych aparatów latających B-Hunter – w tym przypadku powodem jest brak perspektyw rozwojowych konstrukcji i skoncentrowanie środków (oraz personelu) na przyspieszeniu procesu szkolenia i przygotowaniu infrastruktury dla zamówionych w Stanach Zjednoczonych MQ-9B SkyGuardian. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Ministerstwo Obrony Belgii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc