Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy lot samolotu Lockheed Martin U-2 Dragon Lady po zakończonej modernizacji ATR

Fot. Lockheed Martin

26 września korporacja Lockheed Martin poinformowała, że w Palmdale w stanie Kalifornia doszło do oblatania samolotu rozpoznawczego U-2 Dragon Lady, który przeszedł proces modernizacji wyposażenia pokładowego w ramach programu ATR (Avionics Tech Refresh).

Oblot zmodernizowanego samolotu odbył się w kooperacji z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych. Pierwszy lot to początek prób, które mają otworzyć drogę do wdrożenia operacyjnego maszyn. W ramach programu ATR zmiany obejmują modyfikację wyposażenia pokładowego (podsystemy łączności, nawigacji czy zobrazowania danych), dodatkowo przebudowano strukturę płatowca w celu łatwej instalacji nowego wyposażenia oraz użycia nowych rozwiązań technicznych. Dodatkowo U-2 otrzymał nowy centralny komputer misji, który dysponuje modułowym oprogramowaniem, mającym w przyszłości szybko integrować nowe moduły pokładowe. Przebudowie objęto także kabinę pilota, w której zamontowano nowoczesne układy zobrazowania danych pozwalające na polepszenie świadomości sytuacyjnej.

Pomimo upływu lat oraz zmian technologicznych samoloty rozpoznawcze Lockheed Martin U-2 stanowią ważny element potencjału wywiadowczego Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Obecnie w linii znajduje się około 24 egzemplarzy, których okres eksploatacji jest stale wydłużany przez Departament Obrony oraz Kongres. Jest to związane z większą uniwersalnością platform latających nad satelitami rozpoznawczymi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc