Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy hinduski Rafale w powietrzu

24 lipca społeczność spotterska upubliczniła informacje, że 17 lipca firma Dassault oblatała pierwszy egzemplarz wielozadaniowego samolotu bojowego Rafale przeznaczonego dla trzeciego klienta eksportowego – Indii.

Maszyna w wersji dwumiejscowej o numerze seryjnym RB001 została oblatana z lotniska Bordeaux-Merignac, gdzie mieści się centrum montażu ostatecznego Rafale. Dostawy dla Indii mają rozpocząć się we wrześniu bieżącego roku i zostaną zrealizowane do kwietnia 2022 roku. Łącznie kontrakt opiewa na 36 egzemplarzy, które zostaną rozdysponowane między dwie eskadry Sił Powietrznych (1. i 17.). Co ważne, samoloty zostaną dostarczone bez części wyposażenia wybranego przez Hindusów – egzemplarz o numerze RB008 ma posłużyć do badań i certyfikacji, co ma zakończyć się w kwietniu 2022 roku. Wówczas Dassault, siłami partnerów hinduskich, doprowadzi do standardu kontraktowego pozostałe 35 Rafale na terytorium Indii. Ma to potrwać do września 2022 roku.

Hindusi zamówili trzynaście zmian w stosunku do standardowej konfiguracji – obejmują poprawę parametrów pracy stacji radiolokacyjnej oraz silników, integracja celowników nahełmowych i nowego podwieszanego zasobnika WRE.

Obecnie Dassault prowadzi działania marketingowe zmierzające do zwiększenia obecności Rafale w Indiach. Ma to związek z dwoma programami zakupowymi, pierwszy obejmuje nowe wielozadaniowe samoloty dla lotnictwa morskiego (rywalizuje z Boeing F/A-18E/F Super Hornet), a drugi kolejną partię maszyn dla Sił Powietrznych.

(ŁP) Foto: Jean-Pierre Dewam
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc