Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze niderlandzkie AH-64E Apache dotarły do kraju

Fot. Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów

7 grudnia Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów poinformowało o dostarczeniu do tego kraju pierwszych dwóch śmigłowców bojowych Boeing AH-64E Apache. Oznacza to zapoczątkowanie kolejnego etapu projektu gruntownej modernizacji potencjału uderzeniowego sił zbrojnych tego kraju.

Para śmigłowców trafiła do Królestwa Niderlandów na pokładzie ciężkiego samolotu transportowego Boeing C-17 Globemaster III, który dostarczył je do bazy lotniczej Woensdrecht. W centrum logistyczno-obsługowym, który znajduje się w tym miejscu zostaną zmontowane i przygotowane do realizacji lotów.

Pierwszy seryjny AH-64E Apache przeznaczony dla Sił Powietrznych Królestwa Niderlandów został dostarczony przez Boeinga w październiku 2022 roku. Sześć pierwszych trafiło do bazy Fort Hood w stanie Teksas (dostawy od grudnia 2022 roku), gdzie stacjonuje 302. Eskadra Treningowa szkoląca personel niderlandzki. W 2025 roku jej potencjał zostanie wzmocniony o kolejne dwa egzemplarze. Pozostałych 20 sztuk ma trafić do Europy, co pozwoli na przezbrojenie 301. Eskadry Śmigłowców.

Królestwo Niderlandów jest drugim europejskim użytkownikiem śmigłowców Boeing AH-64E Apache. Ogółem powyższe państwo, poprzez procedurę FMS, zakontraktowało gruntowną przebudowę 28 posiadanych AH-64D Apache Longbow. Całość dostaw ma zostać zrealizowana do końca 2025 roku. Jak wskazuje resort obrony tego kraju, nowa generacja AH-64E Apache ma być eksploatowana przynajmniej do połowy bieżącego wieku.

Poza Wielką Brytanią oraz Królestwem Niderlandów zainteresowanie zakupem AH-64E Apache w Europie wyraża Polska (obecnie oczekuje się na zawarcie międzyrządowej umowy LOA w sprawie zakupu do 96 egzemplarzy). Nie można wykluczyć, że na przebudowę swoich AH-64 Apache zdecyduje się także Grecja.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc