Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

PGZ negocjuje kolejną fazę programu WISŁA

W dniach 16-21 kwietnia w Huntsville w Stanach Zjednoczonych odbyła się kolejna tura spotkań poświęconych pozyskaniu przez Polskę systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej średniego zasięgu WISŁA.

Ponadto w trakcie wizyty prezesa zarządu PGZ S.A. dr. Jakuba Skiby doszło do spotkania w Departamencie Stanu USA dotyczącego koordynacji programu. PGZ stoi na czele konsorcjum odpowiedzialnego za budowę systemu WISŁA po stronie przemysłu obronnego.

W trakcie rozmów powołano międzynarodowe grupy robocze z udziałem przedstawicieli rządów oraz przemysłu obronnego. Negocjacje obejmowały uszczegółowienie sposobu realizacji dostaw pierwszej fazy programu WISŁA, w tym udziału w niej polskiego przemysłu oraz poczynienie ustaleń dotyczących fazy drugiej. Równolegle PGZ S.A. prowadzi rozmowy z amerykańskimi partnerami na temat umów o wykonanie zobowiązań offsetowych. Trwają też przygotowywania do zawarcia umów kooperacyjnych. We wtorek, 24 kwietnia prezes zarządu PGZ S.A. dr Jakub Skiba spotkał się z przedstawicielem amerykańskiego Departamentu Stanu, Lee Litzenbergerem.

Rozmowy dotyczyły obecnego stanu realizacji programu WISŁA oraz potencjału naszej współpracy. Obecnie wraz z naszymi amerykańskimi partnerami ustalamy szczegóły realizacji prac mających na celu integrację w łańcuch dostaw tego systemu. Dokładamy wszelkich starań, by zmaksymalizować nasz udział w  programie WISŁA oraz wejść w jak najszerszą kooperację z przemysłem amerykańskim. Włączenie PGZ w produkcję elementów systemu Patriot to nie tylko wielka szansa dla gospodarki, ale również możliwość rozwoju naszych kompetencji w segmencie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – powiedział po spotkaniu dr Jakub Skiba. – Na uwagę zasługuje fakt, że doszło do rozmowy z wysokim przedstawicielem Departamentu Stanu. Instytucja ta zwykle unika kontaktów z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego  krajów kupujących broń od amerykańskich producentów.

W środę, 25 kwietnia na rozmowy w sprawie programu WISŁA w Stanach Zjednoczonych udaje się też minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W planie wizyty ministra przewidziano spotkania z Johnem Boltonem,  doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Prezydenta Stanów Zjednoczonych (26 kwietnia) oraz Sekretarzem Obrony USA Jamesem Mattisem (27 kwietnia). Szef MON podczas swojej wizyty w USA odbędzie także rozmowy z przedstawicielami Kongresu.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc