Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Paryż planuje dodatkowe zakupy Rafale i kupuje NH90

Łukasz Pacholski

7 października Ministerstwo Sił Zbrojnych Francji poinformowało, że planuje zakup nowej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale oraz ogłosiło kontrakt na śmigłowce NHIndustries NH90TTH. 

W ramach kontraktu, który ma zostać zawarty pod koniec roku, Paryż zamówi dwanaście fabrycznie nowych Dassault Rafale – maszyny mają zastąpić samoloty, które zostaną odsprzedane do Grecji. Dodatkowo kontrakt na linii Ministerstwo Sił Zbrojnych – Dassault ma objąć jednocześnie sześć fabrycznie nowych samolotów, które trafią do Grecji. Transakcja jest wynikiem umowy międzyrządowej dotyczącej zakupu sprzętu wojskowego przez Ateny. 

Obecnie Dassault dysponuje zamówieniami na samoloty Rafale, które pozwalają na utrzymanie linii montażowej do końca 2024 roku. Nowe zamówienie pozwoli na utrzymanie produkcji do końca 2025 roku. Do tego czasu władze francuskie mają podpisać kontrakt na kolejne 40 samolotów, które będą stanowić czwartą i jednocześnie ostatnią partię produkcyjną dla francuskich sił zbrojnych.  

Dodatkowo Dassault wraz z rządem francuskim prowadzą działania marketingowe na świecie - dotychczas Rafale sprzedano do Egiptu, Kataru i Indii. Ostatnie z wymienionych państw rozważa zakup kolejnej partii dla siebie. 

Jednocześnie rząd poinformował o podpisaniu, 29 września, kontraktu z konsorcjum NHIndustries w sprawie zakupu dziesięciu NH90TTH, które trafią do 4. Specjalnego Pułku Śmigłowców. Pierwsza piątka ma zostać dostarczona w 2025 roku, a pozostałe rok później. Dotychczas konsorcjum dostarczyło Francji 70 maszyn spośród 111 zamówionych. Do końca bieżącego roku zakończone zostaną dostawy NH90NFH do lotnictwa morskiego (27 sztuk), a pozostałe mają trafić do lotnictwa wojsk lądowych. 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc